Adam Kszczot: w sporcie cały czas przesuwamy granice

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:36
- Sportowcy zakwaszają organizm do granic wytrzymałości i w tym stanie starają się jak najdłużej poruszać - wyjaśnił wielokrotny mistrz w bieganiu na dystansach średnich Adam Kszczot. A pierwszym symptomem tej granicy jest to, że żołądek odmawia współpracy. Sportowiec w audycji z cyklu "Pasja życia" opowiada o dzieciństwie, o tym jak zainteresował się sportem, o swych idolach i zamiarach.
Audio
  • Adam Kszczot opowiada, jak został sportowcem i dlaczego studia pomagają w uprawianiu sportu (Twarzą w twarz/Jedynka
Adam Kszczot ze złotym medalem za bieg na 800 metrów podczas Mistrzostw Europy w Berlinie w 2018 roku
Adam Kszczot ze złotym medalem za bieg na 800 metrów podczas Mistrzostw Europy w Berlinie w 2018 rokuFoto: PAP/DPABernd Thissen

Adam Kszczot to lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 metrów. Wielokrotny medalista mistrzostw Europy, halowych mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz halowych mistrzostw świata. Reprezentował Polskę na drużynowym czempionacie Starego Kontynentu oraz w meczach międzypaństwowych.

Ciężkie treningi nigdy go nie odstraszały, zawsze chciał poznać granice własnej wydolności. - Ja się tej pracy nie bałem, to jest chyba moja cecha wrodzona, nigdy nie zastanawiałem się, czy to jest potrzebne, trener powiedział, że jest to potrzebne, ma doświadczenie, kompetencje, więc biorę to w ciemno - mówi sportowiec. Opowiada, w jaki sposób trenerzy motywowali go do pracy, bo na początku kariery był raczej przeciwny bieganiu.

Sukcesy przyszły szybko, tak jak kontuzje, bo Adam Kszczot zbyt szybko rósł i miał jeszcze nie wykształcone stawy. Mimo to w 2007 roku został brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów.

Jak wyglądał jego rozkład dnia w liceum, gdzie trzeba było łączyć naukę i sport? Kiedy uwierzył, że sport to sposób na życie? Na ile pasja do sportu pomaga w studiowaniu? Dlaczego często rozmawia sam ze sobą? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Adam Kszczot (sportowiec, lekkoatleta)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 23.10

ag/kh


Czytaj także

Lekkoatletyka: Adam Kszczot zakończył sezon. "Zaczynam dwuletnie przygotowania do igrzysk"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 14:48
Adam Kszczot wcześniej niż planował zakończył starty w obecnym sezonie. Mistrz Europy z Berlina w biegu na 800 m przyznał, że powodem decyzji jest kontuzja ścięgna Achillesa. Lekkoatleta nie wystartuje także w przyszłorocznym sezonie halowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laur Królowej Sportu: Justyna Święty-Ersetic i Adam Kszczot zawodnikami roku. "To nasz wspólny sukces"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 21:04
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) oraz Adam Kszczot (RKS Łódź) zostali zawodnikami roku w ogólnopolskim plebiscycie Laur Królowej Sportu. Laurem honorowym wyróżniono Irenę Szewińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kszczot to już nie tylko sportowiec. Co planuje mistrz Europy z Berlina?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 13:58
- Rozwijam się bardzo mocno w kierunku mów motywacyjnych - przyznał w rozmowie z Polskim Radiem wielokrotny mistrz Europy oraz złoty medalista z Berlina w biegu na 800 metrów Adam Kszczot. 
rozwiń zwiń