Historia człowieka, który doprowadził do największej klęski wywiadu PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:30
- Zawsze starałem się mówić prawdę, a jeśli nie mogłem jej mówić, to milczałem - mówił w audycji Piotr Jegliński - wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania", obiekt inwigilacji SB, niedoszła ofiara zamachu.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Jeglińskim (Pasja życia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Caranfinwen/Pixabay

Służba bezpieczeństwa planując zlikwidować Jeglińskiego zwerbowała jednego z kurierów. Jegliński przez zdemaskowanie współpracownika SB doprowadził pośrednio do największej klęski wywiadu PRL. Historia ta posłużyła za scenariusz spektaklu teatru telewizji pt. "Operacja Reszka". W trakcie stanu wojennego Piotr Jegliński był uczestnikiem akcji balonowych - wysyłania balonów z ulotkami z Bornholmu do Polski. 

- Pamiętam chwilę, kiedy naprawdę poczułem, że moje życie jest zagrożone. To było już w 1978 roku już po wydaniu pierwszych dwóch numerów "Spotkań". Dostałem zamówienie z Kijowskiej Akademii Nauk na wydane dwa numery "Spotkań", ale przede wszystkim na książkę ks. Bukowińskiego. Domyśliłem się, że interesuje się mną KGB – mówił Piotr Gliński.  

W audycji Piotr Jegliński mówił o sprawie listu gończego pod zarzutem szpiegostwa wydanego przez władze PRL, który został wycofany dopiero w roku 2000. Gość odniósł się również do zarzutów części publicystów oraz współpracowników, zarzucających Jeglińskiemu w liście otwartym kontakty biznesowe z byłymi oficerami SB w połowie lat 90.

Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Piotr Jegliński (wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania")

Data emisji: 7.01.2018

Godzina emisji: 23.10

abi

 

Czytaj także

Marek Krajewski: człowiek, który spala kawały, nigdy nie powinien brać się za pióro

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:37
- Mam mglisty plan, który chciałbym zrealizować po sześćdziesiątce, bo wtedy chyba zrezygnuję z pisania kryminałów - opowiada o swoich planach na przyszłość Marek Krajewski, pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kszczot: w sporcie cały czas przesuwamy granice

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:36
- Sportowcy zakwaszają organizm do granic wytrzymałości i w tym stanie starają się jak najdłużej poruszać - wyjaśnił wielokrotny mistrz w bieganiu na dystansach średnich Adam Kszczot. A pierwszym symptomem tej granicy jest to, że żołądek odmawia współpracy. Sportowiec w audycji z cyklu "Pasja życia" opowiada o dzieciństwie, o tym jak zainteresował się sportem, o swych idolach i zamiarach.
rozwiń zwiń