Ironman, czyli dosłownie "człowiek z żelaza"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 23:45
Robert Karaś to triathlonista, mistrz i rekordzista świata w triathlonie na dystansie potrójnego Ironmana w 2018 roku i podwójnego Ironmana w 2017 roku, mistrz Polski na dystansie Ironmana w 2014. Jest tak twardy, że nawet zderzenie z samochodem nie zniechęciło go do trenowania.
Audio
  • Mistrz triathlony Robert Karaś (Twarzą w twarz/Jedynka)
Robert Karaś
Robert KaraśFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Żeby ukończyć dystans potrójnego Ironmana trzeba przepłynąć 11,4 km, ukończyć na rowerze dystans 540 km i przebiec 126,6 km. Może w tej chwili trudno w to uwierzyć, ale późniejszy mistrz świata w szkole nie lubił chodzić na basen i pod byle pozorem starał się wykręcić od trenowania. Dopiero w wieku 19 lat zobaczył zawodników uprawiajacych triathlon i postanowił spróbować, co to jest i jakie wiążą się z tym sportem przeżycia.

Zresztą jego przygoda z triathlonem mogła się szybko zakończyć. - Zaraz zerwałem wiązadła krzyżowe i myślałem, że nie wrócę do tego sportu - przyznaje Robert Karaś. Przerwa trwała prawie trzy lat. - Po tych trzech latach ponownie spróbowałem, bo dostałem zielone światło od lekarzy, a nie mogłem zginać nogi - wspomina. Zaledwie dwa lata później został mistrzem Polski, po pięciu mistrzem świata podwójnego Ironmana, a po sześciu potrójnego Iromana.

Czy aby osiągać takie sukcesy, można być zwykłym śmiertelnikiem, czy zaiste Ironmanem, czyli dosłownie "człowiekiem z żelaza"? Co trzeba robić, żeby osiągnąć tak błyskawiczny sukces? Ile czasu poświęca na trening i co motywowało? Czy to, że z zawodu jest strażakiem pomogło, czy utrudniło uprawianie triathlonu? Jakie kolejne cele sobie stawia? Robert Karaś mówi też, co to znaczy zderzyć się z samochodem?

Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Robert Karaś

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 23.10

ag


Czytaj także

„Stolica triathlonu” - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 12:21
Susz to małe warmińsko-mazurskie miasteczko otoczone lasem i jeziorem. To również stolica Triathlonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Karaś - mistrz i rekordzista świata w potrójnym Ironmanie - miał wypadek. "Cieszę się, że żyję"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 17:51
Poturbowana twarz - złamane dwie kości twarzy, uszkodzone tkanki i zatoki - "Muszę zmienić moje plany startowe, ale cieszę się, że żyję" - napisał Robert Karaś, triathlonista i mistrz świata w potrójnym i podwójnym Iron Manie. Polak na jednym z treningów na Gran Canarii zderzył się z samochodem. 
rozwiń zwiń