O taktyce, dzięki której husaria odnosiła szereg spektakularnych zwycięstw

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:27
Fenomen, taktyka, zwycięstwa, porażki husarii są pasją dra Radosława Sikory. Gość audycji porzucił pracę inżyniera i zaczął badać dzieje husarii.
Audio
  • dr Radosław Sikora o fascynacji husarią (Pasja życia/Jedynka)
dr Radosław Sikora
dr Radosław SikoraFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zaczęło się od książki "Husaria" wydanej jeszcze w latach 70., którą kupił w antykwariacie we Wrocławiu. Potem przyszła złość na artykuł opublikowany w latach 60., który stawiał husarię w zupełnie fałszywym świetle. - Czytając go zdumiałem się, jak wiele fałszywych tez można postawić na temat skuteczności broni palnej przeciwko husarii – powiedział gość.

Jest teza, że husaria straciła rangę właśnie z powodu rozwoju broni palnej. Radosław Sikora dyskutuje z tą tezą. Stało się to podstawą jego pracy doktorskiej, którą obronił w 2010 roku.

Skąd wzięła się w Polsce husaria? Co wyróżniało tę formację? Co dla gościa Radosława Sikory jest najciekawszym wspomnieniem z wypraw rekonstrukcyjnych? Co kryje się pod hasłem "Husaria przed Pałac"? Dlaczego Polacy powinni postrzegać dziś symbol jakim jest husarz w skrzydlatej zbroi jako obiekt narodowej dumy i dumy z historii polskiego oręża? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: dr Radosław Sikora (historyk, znawca staropolskiej wojskowości)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 23.10

abi/kw

 

 

Czytaj także

Historia człowieka, który doprowadził do największej klęski wywiadu PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:30
- Zawsze starałem się mówić prawdę, a jeśli nie mogłem jej mówić, to milczałem - mówił w audycji Piotr Jegliński - wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania", obiekt inwigilacji SB, niedoszła ofiara zamachu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć możemy trenować, mózg myśli obrazami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 23:05
W 2011 roku Polacy po raz pierwszy w historii wzięli udział w Mistrzostwach Świata Pamięci w Chinach i w Londynie. W Chinach Tobiasz Boral zdobył brązowy medal, a także tytuł wicemistrza świata juniorów. A razem z bratem Bartłomiejem zajęli szóste miejsce wśród seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ironman, czyli dosłownie "człowiek z żelaza"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 23:45
Robert Karaś to triathlonista, mistrz i rekordzista świata w triathlonie na dystansie potrójnego Ironmana w 2018 roku i podwójnego Ironmana w 2017 roku, mistrz Polski na dystansie Ironmana w 2014. Jest tak twardy, że nawet zderzenie z samochodem nie zniechęciło go do trenowania.
rozwiń zwiń