Wojciech Staroń: filmowanie pasją życia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 11:27
Pracował przy zdjęciach do filmu Harry Potter, Plac Zbawiciela, Papusza. Ale zanim zasłynął jako operator filmów fabularnych, zaraz po studiach spakował dobytek życia i wyjechał na Syberię kręcić autorski dokument.    
Audio
  • Wojciech Staroń o podróżach, rodzinie i pasji filmowej (Pasja życia/Jedynka)
Wojciech Staroń na festiwalu Berlinale w 2011 roku
Wojciech Staroń na festiwalu Berlinale w 2011 rokuFoto: Michael Gottschalk/pool/dpa

Na Syberię pojechał ze swoją dziewczyną, a dziś żoną – Małgorzatą, która dostała roczny kontrakt na pracę nauczycielki języka polskiego jako obcego. To właśnie ona miała być bohaterką dokumentu, film miał być jej portretem i ukazywać zmiany, jakim uległa w ciągu rocznego pobytu w Rosji. Ostatecznie wyszedł obraz miłości między bohaterką a operatorem. – Małgosia powiedziała, że nie jest tu sama. Jesteśmy my. Zresztą, dla mnie było to przełomowe w myśleniu o filmie, bo w tamtych czasach nie powstawały jeszcze tak osobiste filmy dokumentalne – mówił Wojciech Staroń.

Podczas pobytu na Syberii para pobrała się. Niedługo potem małżonkowie podjęli decyzję o wyjeździe do Argentyny. Gdy w końcu wrócili do Polski Wojciech Staroń dostał propozycję pracy operatorskiej przy filmie Harry Potter, co wiązało się z kolejnym zagranicznym wyjazdem oraz pozostawieniem w kraju na wiele miesięcy ciężarnej żony i kilkuletniego synka.

Jaką decyzję podjął gość audycji? Jak wspomina współpracę z Krzysztofem Krauzem? Czy miłość do filmu łączy czy dzieli rodzinę? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Wojciech Staroń (operator i reżyser filmów dokumentalnych, Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 23.10

abi

Czytaj także

Ironman, czyli dosłownie "człowiek z żelaza"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 23:45
Robert Karaś to triathlonista, mistrz i rekordzista świata w triathlonie na dystansie potrójnego Ironmana w 2018 roku i podwójnego Ironmana w 2017 roku, mistrz Polski na dystansie Ironmana w 2014. Jest tak twardy, że nawet zderzenie z samochodem nie zniechęciło go do trenowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Kluska. W biznesie liczy się rzetelność

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:42
Roman Kluska to jeden z najbogatszych ludzi lat 90-tych, twórca największego giganta branży komputerowej - firmy Optimus. Opowiada o swojej największej pasji, jaką jest hodowla owiec i podkreśla, jak istotnym elementem na drabinie dojścia do sukcesu jest ciężka praca.
rozwiń zwiń