X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Bornus-Szczyciński: muzyka jest matematyką

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:46
– Uważam, że śpiew jest czynnością fizjologiczną i bez niego człowiek nie może się obyć – mówił na antenie Jedynki Marcin Bornus-Szczyciński, muzyk i założyciel zespołu Bornus Consort.
Audio
  • Marcin Bornus-Szczyciński o zamiłowaniu muzyką dawną (Pasja życia/Jedynka)
Bornus Consort
Bornus Consort Foto: Michał Żołyniak, materiały promocyjne

Gość audycji przyznał, że muzyka nie zawsze była jego pasją. Wręcz przeciwnie – przez długi czas był przymuszany do gry na skrzypcach, a to nie sprawiało mu żadnej radości. Nie interesował się również muzyką chóralną i dopiero przypadkowe zderzenie z chórem Uniwersytetu Warszawskiego sprawiło, że zapałał miłością do śpiewu chóralnego. Tak zrodziła się pasja.

W 1981 roku założył zespół Bornus Consort, z którym dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Zespół powstał z inspiracji dr Ewy Obniskiej, kierującej wówczas Redakcją Muzyki Klasycznej i Dawnej Programu 2 Polskiego Radia. – Dzięki niej dowiedziałem się wiele wspaniałych rzeczy na temat muzyki dawnej i wsiąkłem w to środowisko. Niesłychanie wiele jej zawdzięczam, jeśli chodzi o całą formację – mówił Marcin Bornus-Szczyciński.

Bornus Consort specjalizował się w wykonywaniu polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku. Jednak zainteresowania muzyków grających w zespole stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki znacznie wcześniejszej. Po spektaklu "Ludus Danielis" zrealizowanym w latach 80. w Teatrze Narodowym przyszły następne doświadczenia – zespół zaczął wykonywać głównie monodię, czyli śpiewanie jednogłosowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Marcin Bornus-Szczyciński (śpiewak, założyciel zespołu Bornus Consort, badacz muzyki dawnej)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 23.05

abi/kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Staroń: filmowanie pasją życia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 11:27
Pracował przy zdjęciach do filmu Harry Potter, Plac Zbawiciela, Papusza. Ale zanim zasłynął jako operator filmów fabularnych, zaraz po studiach spakował dobytek życia i wyjechał na Syberię kręcić autorski dokument.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz: zabójstwa nigdy nie są popełniane w ten sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 23:05
Max Czornyj to adwokat, autor kryminałów, m.in. thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle. Przyznaje, że w swych książkach za każdym razem inaczej uśmierca bohaterów. - Nie możemy się powtarzać - mówi w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń