Rafał Ziemkiewicz: chciałem napisać coś genialnego i szybko umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:58
Odkąd pamięta jego marzeniem było, żeby pisać, a w momencie, w którym nauczył się czytać bardzo szybko pojawiła się fantastyka w zbiorze jego lektur. Skąd takie zainteresowanie fantastyką? Gościem radiowej Jedynki był pisarz, publicysta - Rafał Ziemkiewicz, autor książki "A więc wojna!". 
Audio
  • Rafał Ziemkiewicz opowiada o tym, skąd jego zamiłowanie do literatury fantastyczno-naukowej (Twarzą w twarz/Jedynka)
Rafał Ziemkiewicz
Rafał ZiemkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rafał Ziemkiewicz, w audycji "Twarzą w twarz" opowiada, że od młodości interesował się literaturą fantastyczną. - Odkąd zacząłem czytać, bardzo szybko się pojawiła fantastyka wśród moich lektur. Z różnych przyczyn to była jedyna rzecz, która wydawała mi atrakcyjna do pisania. Nie znaczy to, że nic innego nie czytałem - mówi w radiowej Jedynce Rafał Ziemkiewicz. Zaznacza również, że w tamtym czasie niewiele ukazywało się książek fantastyczno-naukowych. - Dlatego, że tych książek było tak mało, to to co docierało było na bardzo wysokim poziomie. Dopiero, kiedy w 90' roku zaczęto tłumaczyć wszystko, zauważyliśmy, że mieliśmy dosyć mocno zawyżone wyobrażenia - dodaje. 

Gość wspomina własne pisarstwo. - Ja pisałem tzw. "social fiction", co było kryptonimem fantastyki politycznej, bo nie można było powiedzieć "polityczna". To był "nurt zajdlowski" w polskiej literaturze, bardzo popularny w latach 80. - dodaje. 

W audycji pada stwierdzenie, że polska fantastyka w tamtych czasach była fenomenem, dlatego nikt jej nie traktował poważnie. Nikt również nie podejrzewał, że wraz z Markiem Kamińskim tworzyli największe polskie podziemne wydawnictwo. 

Wracając do współczesności, podczas rozmowy poruszono temat książki, wydanej przez Rafała Ziemkiewicza pt: "A więc wojna!". Autor uważa, że jeżeli chodzi o sytuację krajową, mamy do czynienia z wojną plemienną. - Mamy polskich "Hutu" i polskich "Tutsi", którzy przy różnych okazjach starają się od siebie odizolować. Ci przegrywający są dużo bardziej oczywiście napaleni i bardziej przykre są ich zachowania, ale nie mamy normalnej polityki w takim sensie zachodnim.(...) Jesteśmy typowym krajem postkolonialnym. - mówi autor.

Gość wspomina lata 80. w kontekście swojej twórczości literackiej. - Moim planem na życie było zostać takim Rafałem Wojaczkiem albo Edwardem Stachurą, aby móc napisać coś genialnego i szybko umrzeć- dodaje. 

Jakie jest marzenie Rafała Ziemkiewicza? Czy planuje kolejne powieści fantastyczno-naukowe? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pasja życia z cyklu Twarzą w Twarz 

Prowadzi: Jacek Raginis - Królikiewicz 

Gość: Rafał Ziemkiewicz (publicysta, polonista, pisarz science-fiction) 

Data emisji: 15.04.2019 

Godzina emisji: 23.09

ans/kh/ag


Czytaj także

Pisarz: zabójstwa nigdy nie są popełniane w ten sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 23:05
Max Czornyj to adwokat, autor kryminałów, m.in. thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle. Przyznaje, że w swych książkach za każdym razem inaczej uśmierca bohaterów. - Nie możemy się powtarzać - mówi w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:05
Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 
rozwiń zwiń