X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia. "Naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:37
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer w 1997 współtworzył Piknik Naukowy Polskiego Radia. W audycji "Twarzą w twarz" opowiada o tym, jak udało się stworzyć popularnonaukowy projekt w czasach, kiedy nauka miała charakter stricte akademicki. Nawiązuje także do swojej wieloletniej fascynacji filozofią.
Audio
  • Rozmowa z Robertem Firmhoferem o Pikniku Naukowym Polskiego Radia (Pasja życia/Jedynka)
Robert Firmhofer
Robert Firmhofer Foto: Łukasz Kowalski

Gość Jedynki, w latach 80-tych ubiegłego wieku, z niechęci do odbycia służby wojskowej wybrał się na studia do Akademii Teologii Katolickiej. Przyznaje, że historią filozofii interesował się jeszcze w podstawówce, gdzie z przyjemnością zaczytywał się w dialogach Platona. Twierdzi, że od zawsze fascynowały go egzystencjalne pytania, które często zadawali sobie ludzie dorośli. - Interesowały mnie pytania dotyczące miłości i tego, czym jest tak naprawdę dobro - mówi historyk filozofii.

W latach 90-tych ubiegłego wieku Robert Firmhofer został radiowcem, wicedyrektorem Programu Czwartego Polskiego Radia, a następnie szefem naczelnej redakcji popularnonaukowej. I współtwórcą Pikniku Naukowego Polskiego Radia. Pomysłodawcą Pikniku jest natomiast fizyk, prof. Łukasz Turski. 

Jak zaznacza Robert Firmhofer, "to był rewolucyjny pomysł na tamten czas, gdyż nauka miała charakter stricte akademicki, a popularyzacja nie była cenionym rozwiązaniem". - Prof. Łukasz Turski należał do tych osób, które uważały, że naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę i zrobić imprezę plenerową - mówi gość Jedynki, podkreślając, że pierwsze tego typu spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. 

11 maja 2019 roku odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "My i maszyny"  na PGE Narodowym w godz. 11.00 – 20.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pasja życia z cyklu Twarzą w Twarz 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauk Kopernik, historyk filozofii)

Data emisji: 30.04.2019 

Godzina emisji: 23.11

K.A/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy szczegóły 23. Pikniku Naukowego. Zobacz wirtualną mapę imprezy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 22:05
Od mikroprocesorów po rakiety. Od prostych dźwigni po superkomputery. Postęp nauki pozwala nam budować coraz doskonalsze mechanizmy, dzięki którym możemy dokonywać kolejnych odkryć. Na 23. Pikniku Naukowym sprawdzimy, co łączy ludzi i maszyny.
rozwiń zwiń