Obrona przed somalijskim piractwem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 23:05
Gościem audycji "Twarzą w twarz - Pasja życia" był Stanisław Sadkiewicz, były żołnierz zawodowy, który został oficerem ochrony statków pływających w pobliżu Półwyspu Somalijskiego. Jest autorem książki "Obrońcy mórz - polski oficer ochrony o piractwie somalijskim".
Audio
  • Opowieść ochroniarza statków na Oceanie Indyjskim (Pasja życia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Autor przybliża zjawisko somalijskiego piractwa, którego początki sięgają roku 1991 i rozkładu państwa, a potrzeba obrony wybrzeży przed zagranicznymi flotami rybackimi stawia ich w roli Robinów Hoodów i obrońców wybrzeża. Dość szybko jednak stają się pospolitymi przestępcami odkrywając, jak opłacalnym jest porwanie statku dla okupu.

Stanisław Sadkiewicz zwraca uwagę, że na morzu nic nie dzieje się nagle i z zaskoczenia. - Morze jest płaskie, pole widzenia jest ogromne, więc na morzu piraci nie są w stanie zorganizować zasadzki i wyskoczyć zza węgła - mówi gość Jedynki. Dlatego czasu na to, aby odeprzec atak jest wystarczająco dużo. Przyznaje, że praca była mało pasjonująca i większość czasu spędzał na wpatrywaniu się w pusty horyzont.

Autor zwraca uwagę, że po 2015 roku piractwo, które wcześniej było raczej amatorski, bardzo się sprofesjonalizowało. Piraci zaczęli zatrudniać byłych wojskowych, np. żołnierzy obrony wybrzeża. Opowiada też o taktyce, stosowanej przez piratów.

Dlaczego autor zdecydował się na taką drogę, która przez misje w Iraku i w Afganistanie doprowadziła go na Ocean Indyjsk? Jak wygląda praca oficera ochrony  statku? Czy autor spojrzał w oczy piratowi, a także czy morze jest wyłącznie miejscem pracy, czy może pasją?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pasja życia z cyklu Twarzą w Twarz 

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz 

Gość: Stanisław Sadkiewicz (były żołnierz zawodowy, oficer ochrony statków pływających w pobliżu Półwyspu Somalijskiego)

Data emisji: 21.05.2019 

Godzina emisji: 23.09

ag

Czytaj także

Sukces duńskiej marynarki w wojnie z somalijskimi piratami

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 14:56
Duński okręt wojenny "Esbern Snare" zapobiegł próbie porwania przez somalijskich piratów tankowca "Torm Kansas".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nigeria: 12 członków załogi szwajcarskiego statku porwanych przez piratów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 21:54
Wśród 12 członków załogi szwajcarskiego statku handlowego, uprowadzonych przez piratów na wodach nigeryjskich, nie ma Szwajcarów - przekazało szwajcarskie MSZ, powołując się na informacje armatora, firmy Massoel Shipping.
rozwiń zwiń