Stres w pracy rozładowywał pisząc książkę. Historia byłego lekarza

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 14:18
Po sześciu latach pracy lekarza i rosnących szans na udaną karierę, Adam Kay zdecydował się rzucić pracę i zmienić zawód. Książka "Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza" opisująca sześć lat jego zmagań z pacjentami stała się bestsellerem, a telewizja BBC na jej podstawie kręci serial.  
Audio
  • Adam Kay o przyczynach zmiany zawodu (Piąta pora roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Doidam 10

Gość audycji powiedział, że zmagał się z kumulacją piętrzących się trudności i głębokim poczuciem wyczerpania zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Ale wydarzeniem bezpośrednim, które ostatecznie spowodowało, że Adam Kay porzucił pracę w szpitalu był nieudana próba pomocy ciężarnej pacjentce. - W tamtym momencie byłem na oddziale najstarszym rangą lekarzem. Mimo że nie popełniłem żadnego błędu zrozumiałem, że moja zbrojna asertywność, nabywana latami, nie wystarczyła. Wtedy rzeczywiście coś we mnie pękło i zdecydowałem o odejściu z zawodu, chociaż starsi lekarze uspokajali mnie mówiąc, że tego typu przypadki jak tej kobiety muszą się zdarzyć raz na pięć lub sześć lat - powiedział.

Gość Jedynki przyznał, że gdy wybierał zawód lekarza nie kierował się wysokimi zarobkami, lecz chęcią pomocy. Jednak nie zdawał sobie sprawy z tego, że lekarz nosi na sobie ogromny ciężar emocjonalny. - Nie spodziewałem się również sposobu traktowania nas – lekarzy przez innych ludzi. Nie wytrzymałem też poczucia strachu, że kiedyś na pewno popełnię jakiś błąd, który nie dość, że zostanie mi wytknięty to jeszcze może być tragiczny w skutkach - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Adam Kay (były lekarz, autor książki "Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza")

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 13.17

abi

Czytaj także

Randkowanie po sześćdziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 15:00
- Jeżeli chodzi o seniorów, temat randkowania jest tematem tabu – mówi Leszek Kubuj, uczestnik Dansingów Międzypokoleniowych i prowadzący szybkich randek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powinno się pić kawę?  

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 16:30
- Na kawę nigdy nie jest za późno - mówi Robert Rybczyński, wicemistrz Polski w roastingu. Jego zdaniem, można ją pić o każdej porze dnia.
rozwiń zwiń