Czy warto długo spać?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 15:05
Każdy ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. Dlatego jeden wysypia się po 7 godzinach, inny musi spać dłużej, żeby zregenerować siły.
Audio
  • Ile powinien trwać optymalny sen? (Piąta pora roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamelevska Tatiana/shutterstock

- Nie jest dobrze spać za długo, tak samo, jak nie jest dobrze spać za krótko - mówi Małgorzata Rutkowska, psycholog. Uważa się, że optymalny czas snu u dorosłej osoby to 7-9 godzin na dobę.

Psychoterapeutka przyznaje, że sen nas regeneruje, ale za spanie za długo powoduje te same objawy, jakie mają osoby śpiące za krótko, czyli kłopoty z pamięcią, koncentracją, ból głowy, rozkojarzenie. Gość Jedynki radzi też, żeby przed snem oszczędzić sobie siedzenia przed tabletem, komputerem lub telewizorem, bo szkodzi to naszemu odpoczynkowi. - Nie możemy kontrolować faz snu, ale możemy kontrolować jego jakość - mówi psycholog.

Czy prawdziwe jest stwierdzenie "muszę się z tym przespać"? W jaki sposób zmierzyć, ile czasu ktoś potrzebuje na sen?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, w której wypowiadają się również młodzi twórcy aplikacji, pozwalającej wyznaczyć optymalną dla każdego długość snu.

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Goście: Małgorzata Rutkowska (psychiatra, psychoterapeutka z kliniki psychologiczno-psychiatrycznej Psychomedic)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 13.35

ag/abi

Czytaj także

Polski wynalazek pozwoli lepiej spać i zaprogramuje nasze sny?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:55
Już od 30 do 40 proc. Polaków cierpi na bezsenność, 8 proc. regularnie dręczą koszmary. Być może już niedługo ukołysze nas do snu telefon komórkowy, a konkretnie wymyślona przez Polaków aplikacja o nazwie Nightly, którą interesują się specjaliści z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką wartość ma sen? Ile powinien trwać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:34
Z prac badawczych przeprowadzonych przez brytyjską agencję badawczą OnePoll wynika, że optymalny czas snu wynosi osiem godzin, zaś najlepszą porą, by zasnąć jest godzina 23.07.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się odespać nocną zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:39
- Raczej nie da się odespać - podkreślił w radiowej Jedynce dr Wojciech Jernajczyk z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W audycji rozmawialiśmy o konsekwencjach pracy w nocy.
rozwiń zwiń