Blokowiska cały czas są obecne w naszym życiu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 15:58
Kiedyś były blokowiska, obecnie mamy osiedla. Czym jedno od drugiego się różni i jakie są blokowiska A.D. 2018?
Audio
  • Kiedyś blokowiska, obecnie osiedla. Jakie między nimi różnice (Piąta pora roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jwvein/Pixabay

Blokowiska z czasów PRL były projektowane z pewną myślą urbanistyczną. - Architekci mieli idee fixe wspólnej przestrzeni, która jest potrzebna, bo blokowisko, poza miejscem do nocowania, jest też miejscem współżycia z innymi mieszkańcami i budowania relacji - zauważa socjolog Justyna Pokojska. Przypomina, że była tam infrastruktura wspólna, taka jak przedszkola, szkoły i sklepy. Te zasady wypaczyły lata 80-te, bo z uwagi na niedobory, przestrzeń wspólna była niedoinwestowana.

Socjolog wyjaśnia różnice i podobieństwa, jakie łączą blokowiska i współczesne osiedla. Kiedyś mieszkańcy blokowisk integrowali się, wspólnie celebrowali imieniny, urodziny, a nawet organizowali akcje społeczne. Obecnie mieszkańcy osiedli pielęgnują indywidualność. - Chcemy, żeby nam nikt nie zaglądał do mieszkania, co jest mało możliwe, jeżeli kolejny blok stoi 2-3 metry od naszej ściany - podkreśla.

Dlaczego współczesne osiedla przypominają blokowiska z lat 80-tych? Socjolog wyjaśnia też, dlaczego integracja w blokowiskach, gdzie przeważają rodziny z małymi dziećmi jest większa niż w blokowiskach zamieszkanych przez dorosłych.

Posłuchaj całego nagrania, w którym także rozmowa z artystą fotografikiem Patrykiem Wikalińskim z Radomia, który udowadnia, że postrzeganie blokowisk to jedynie kwestia perspektywy i na swój sposób są one interesujące.

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Reporterka: Anna Orzeł

Goście: Patryk Wikaliński (artysta fotografik), Justyna Pokojska (socjolog)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 13.35

ag

Anna Orzeł

Czytaj także

Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:01
Wspólnota mieszkaniowa to twór, który skupia właścicieli mieszkań w danym budynku. Wspólnota, nie będąc osobą prawną, może być stroną umów, może być pozywana do sądu i sama ma możliwość pozywania. Ma pewną niezależność, choć nie ma majątku, bo ten należy do współwłaścicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za wzrostem cen mieszkań poszły w górę ceny działek

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 12:55
W ostatnich latach w polskich miastach wzrosły średnie ceny gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Najwięcej za grunt trzeba zapłacić w stolicy - ponad 600 złotych za 1 mkw. Około 400 zlotych we Wrocławiu czy Poznaniu.
rozwiń zwiń