Dlaczego przeklinamy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 14:05
- Bardzo często widzimy w wulgaryzmach przejaw prawdziwości, szczerości, posiadania władzy – opowiada prof. Iwona Burkacka z Instytutu Języka Polskiego UW.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

- Powód, dla którego się przeklina, jest kwestią indywidualną – mówi Duśka Wacławik, raperka. – Nie mam problemu, żeby używać przekleństw tak w ogóle, w życiu – dodaje, zaznaczając, że są sytuacje, w których ich nie użyje.  

Prof. Iwona Burkacka mówi, że należy uważać na stosowanie wulgaryzmów. – Mogą one kogoś obrazić, sprawić, że poczuje się niekomfortowo. Powinniśmy mieć na względzie dobro drugiego człowieka – argumentuje.

Co się dzieje z danym przekleństwem, kiedy się go często używa? Wysłuchaj całego nagrania.

***
Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Goście: Prof. Iwona Burkacka (Instytut Języka Polskiego UW), Duśka Wacławik (raperka)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 13.20

kwh/abi

 

Czytaj także

Polski wynalazek pozwoli lepiej spać i zaprogramuje nasze sny?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:55
Już od 30 do 40 proc. Polaków cierpi na bezsenność, 8 proc. regularnie dręczą koszmary. Być może już niedługo ukołysze nas do snu telefon komórkowy, a konkretnie wymyślona przez Polaków aplikacja o nazwie Nightly, którą interesują się specjaliści z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką wartość ma sen? Ile powinien trwać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:34
Z prac badawczych przeprowadzonych przez brytyjską agencję badawczą OnePoll wynika, że optymalny czas snu wynosi osiem godzin, zaś najlepszą porą, by zasnąć jest godzina 23.07.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się odespać nocną zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:39
- Raczej nie da się odespać - podkreślił w radiowej Jedynce dr Wojciech Jernajczyk z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W audycji rozmawialiśmy o konsekwencjach pracy w nocy.
rozwiń zwiń