Relacje między rodzeństwem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 12:30
- Dzieci, które mają rodzeństwo, uczą się dzielić ze sobą, czasami poprzez konflikty - wyjaśnia Jacek Gientka z Poradni Psychologicznej "W stronę zmiany". - W konflikcie wypracowuje się wspólne stanowisko - dodaje.
Audio
  • Relacje między rodzeństwem (Piąta pora roku / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Gość audycji zaznacza, że relacje między dziećmi w dużym stopniu zależą od rodziców.

- Najczęstszym błędem jest błąd porównywania, mówienie "on jest młodszy od ciebie, a już to potrafi" czy "jesteś starszy, więc musisz mu ustąpić" - opowiada psycholog oraz zaznacza, że niezwykle istotne jest rozumienie potrzeb swoich pociech. - Każde dziecko potrzebuje czegoś innego - mówi.

W audycji także Ewa Jałochowska, autorka książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków", opowiada o relacjach z rodzeństwem m.in. Henryka Sienkiewicza i Olgi Boznańskiej. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Głogowska

Gość: Jacek Gientka (Poradnia Psychologiczna "W stronę zmiany"), Ewa Jałochowska (autorka książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków")

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 13.19

kwh/ag

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia rozwoju powinny być diagnozowane już w przedszkolu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:00
- W przedszkolach często pracują bardzo młode osoby, które widzą jakieś sygnały, ale boją się o nich mówić, a czasem taka jest polityka przedszkola. Podczas rekrutacji do szkoły widzę u dzieci rzeczy, które trzeba było ujawnić w okresie przedszkolnym - mówiła w "Czterech porach roku" Justyna Filipiuk, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń