Wigilia z cudzoziemcem przy stole

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:25
W naszej tradycji jest pozostawienie na wigilijnym stole jednego pustego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Czy to tylko taki zwyczaj, czy faktycznie jesteśmy skłonni przyjąć obcą osobę na wigilijną kolację?
Audio
  • Wigilia z obcokrajowcem może być początkiem nawiązywania trwałych relacji (Piąta pora roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

Wigilia z obcą osobą, a jeszcze kiedy tym gościem jest cudzoziemiec to zupełnie inna Wigilia, niż ta w gronie rodziny i przyjaciół. - Z jednej strony musimy wyjść z jakiegoś swojego bąbelka, ze swojej strefy komfortu, żeby zaprosić obcą osobę do domu, a z drugiej wzruszenie, bo polska Wigilia jest wyjątkowa i pokazujemy nasz kraj, naszą tradycję osobie, która jej nie zna - mówi Justyna wilk, która w ubiegłym roku zaprosiła na Wigilię Kenijczyka.

W tym roku po raz trzeci odbywa się akcja "Wigilia bez granic". Przed rokiem wzięło w niej udział trzy tysiące osób. - W tym roku spodziewamy się znacznie więcej - informuje Anna Bielecka, rzecznik prasowy oraz koordynator kampanii, Instytut Myśli Schumana. Do 23 grudnia można jescze zglosić chęc udziału. Wyjasnia, że akcja ma na celu zapoznanie cudzoziemca z Polską, Polakami, naszą tradycją i wartościami. Podkreśla, że raz zadzierzgnięte relacje często utrzymują się dużo dłużej niż kolacja.

Jak zarejestrować się jako gospodarz lub uczestnik Wigilii? Jak to jest siedzieć przy wielokulturowym stole? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Goście: Anna Bielecka (rzecznik prasowy oraz koordynator kampanii, Instytut Myśli Schumana), Justyna Wilk (jedna z osób, która zaprasza do swojego domu cudzoziemców na wigilijną wieczerzę)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 13.34

ag
Czytaj także

Polska oczami cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 16:00
Jedni przyjeżdżają tu dla kobiety – tak jak Portugalczyk Joao de Sousa, inni na studia – tak jak Brytyjczyk Richard Washington. Obcokrajowcy osiedlają się w Polsce z różnych powodów, ale wszyscy jednogłośnie podkreślają, że podjęli dobre decyzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób na szybkie i bezbolesne przygotowania do świąt

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 14:03
Do świąt pozostały niecałe dwa tygodnie. To jeszcze sporo czasu, by posprzątać dom i przygotować wypieki na świąteczny stół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czas wieczerzy telefon chowamy do biurka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 11:28
Niepokoi już sam fakt, że trzeba o tym mówić. Zasady dobrego wychowania obchodzą nas coraz mniej, a przez to wieczerze wigilijne tracą swój uroczysty charakter. O tym, jak zachować się przy wigilijnym stole mówiła dr Irena Kamińska-Radomska.
rozwiń zwiń