X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Henryk Brun i kolejne pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 17:41
Filozofia przystosowania i przetrwania była powszechna po upadu powstania styczniowego. Całe grupy zawodowe prezentowały uległość i poddaństwo wobec zaborców.
Audio
  • Rodzina Brunów cisi bohaterowie (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Grobowiec rodziny Brunów na cmentarzu ewangelicko-augsburgskim w Warszawie
Grobowiec rodziny Brunów na cmentarzu ewangelicko-augsburgskim w WarszawieFoto: Wikipedia CCA-SA 4.0/Shalom

- XIX wiek był epoką pionierów - ludzie ciekawi świata, odważni, wizjonerzy -  robili oszałamiającą karierę  - mówi doktor habilitowany Tomasz Ochinowski kierownik zakładu socjologii organizacji i historii biznesu na wydziale zarządzania Uniwersytetu warszawskiego

W Rodzinie Brunow wszystko zaczęło się od Krzysztofa Fryderyka, który jako 13- latek zamiast do szkoły poszedł praktykować w niemieckiej firmie zajmującej się handlem żelazem. Szybko z subiekta stał się właścicielem przedsiębiorstwa, a firmę nazwał Krzysztof Brun i syn. - Spółka przetrwała do dziś - mówi Paweł Brun
 
Rodzina Brunów, ewangelików z niemieckimi lub hugenockimi korzeniami osiadła w Warszawie i od zawsze chorowała na społecznikostwo. Stanisław Henryk Brun udowodnił, że świat należy do tych, którzy mają zegarki, czytają codzienną prasę i oglądają ruchome obrazy - czyli do nowoczesnych i postępowych. To Brunowie jako pierwsi sprowadzili do Warszawy produkty Gillette oraz słoje zamykane typu weck - przypomina Paweł Brun

Kolejne pokolenia - Stanisław Gustaw Brun i jego syn Wacław także działali w branży żelaznej. Po 1945 roku majątek Brunów znacjonalizowano, ale pasja do nowinek technologicznych pozostała. Z energią kolejni Brunowie odnajdywali się w innej działalności, sportowej, politycznej czy tak jak obecnie w ekologicznej.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: dr hab. Tomasz Ochinowski (kierownik Zakładu Socjologii Organizacji i Historii Biznesu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), Paweł Brun (członek rodziny Brunów, przedsiębiorca)

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 16.42

ag

Partner cyklu

Logo 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: E jak eldorado dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:00
Syberia 400 lat temu była ziemią obiecaną dla myśliwych i handlarzy. W XVIII i XIX wieku stała się mekką dla odkrywców i badaczy. W eldorado zamienili ją kupcy, rzemieślnicy i przedsiębiorcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Arct i synowie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 16:35
W Królestwie Polskim i Galicji około roku 1870 analfabeci stanowili 80 procent społeczeństwa. Pomysł, żeby założyć księgarnię i rozpowszechniać publikacje w języku polskim wydawał się szaleńczy.
rozwiń zwiń