Hipolit Cegielski - wizjoner i prekursor pracy społecznie użytecznej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:15
Hipolit Cegielski był dobrze zapowiadającym się nauczycielem języka polskiego, a także greki i łaciny. Był gruntownie wykształcony. Uzyskał doktorat z filozofii i prawo nauczania w szkole. Dość nieoczekiwanie stał się przedsiębiorcą.
Audio
  • Hipolit Cegielski - wizjoner i przedsiębiorca (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Hipolit Cegielski
Hipolit CegielskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Ale wszystko się zmieniło w pamiętnym dla Wielkopolan 1846 rok w związku ze spiskiem Ludwika Mierosławskiego. Władze wykryły, że i młodzież szkolna była w tę działalność zamieszana i nakazano Cegielskiemu przeprowadzenie kontroli w mieszkaniach u tych młodych ludzi. Nie wykonał polecenia i wyleciał ze szkoły. Miał 33 lata.

Świat XIX wieku był światem rolników i maszyny wkraczały na pola uprawne. Zdecydował się więc na zbudowanie od zera własnego zakładu produkującego pługi, brony, kosy.

W 1859 roku zatrudniał 400 osób. Rozpoczął produkcję lokomobili, czyli zespołu napędowego zbliżonego do maszyny parowej. Produkował także maszyny dla gorzelni, młynów, tartaków, olejarni.

Cegielski był pierwszy i to w wielu dziedzinach. Stał się prekursorem pracy społecznie użytecznej, czyli pracy organicznej. W zaborze pruskim walka z zaborcą przybierała różne formy - to tu najsilniej pracowano nad podniesieniem poziomu życia ubogim.

Hipolit Cegielski zmarł mając 55 lat. Jego dzieło próbował kontynuować syn Stefan Cegielski, ale był to człowiek znacznie mniejszego formatu niż ojciec. W 1889 ze względu na kłopoty finansowe i strajk pracowników fabryka przestała być jego własnością, a stała się Towarzystwem Akcyjnym.

Zakład  H. Cegielski Spółka Akcyjna w Poznaniu z różnym powodzeniem działał do czasów II wojny światowej. Potem fabrykę upaństwowiono. Po restrukturyzacji od 2012 roku działa grupa kapitałowa H. Cegielski Poznań S.A, która skupia cztery spółki.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Dominik Górny (sekretarz zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego), redaktor Andrzej Sowa (popularyzator historii)

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 16.42

ag

Partner cyklu

Logo

Czytaj także

Hipolit Cegielski - przemysłowiec i humanista

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 05:50
Jednego z pionierów polskiego przemysłu początkowo bardziej interesowała literatura i historia, niż biznes. Gdyby nie etyka nauczycielska, być może nigdy nie zostałby przedsiębiorcą i nie stworzył zakładów, które istnieją do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileusz 20-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 16:15
W sobotę, 26 maja 2018 roku, w Poznaniu, w Auli Lubrańskiego w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dokonała się uroczystość Jubileuszu 20 lat istnienia i działalności Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego - patriotycznej organizacji wielkopolskich pozytywistów, organiczników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipolit Cegielski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 16:00
Dziś w naszym cyklu Niepodlegli przybliżymy Wam sylwetkę Hipolita Cegielskiego. Razem z panem Grzegorzem Wróblem, kustoszem w dziale edukacji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, postaramy się udowodnić Wam dlaczego powinien się on znaleźć w gronie osób dla których niepodległość Polski nie była sprawą obojętną. Hipolit Cegielski był osobą bardzo dobrze wykształconą, ściśle związaną z Wielkopolską, a dokładniej mówiąc z Wielkim Księstwem Poznańskim, dla której Polska, choć oficjalnie nie istniała, była najważniejszą sprawą, której podporządkowywał wszystkie swoje działania.
rozwiń zwiń