Kronenbergowie. Twórcy banku, który istnieje do dziś

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 17:38
W Warszawie nic nie zmienia się od stuleci. Podobnie jak dzisiaj także i dwa wieki temu przyjezdni szukali w stolicy szczęścia. Przybywali z nadzieją na lepsze życie, ciężko pracowali i robili zawrotne kariery.
Audio
  • Rodzina Kronenbergów (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Samuel, nazwany przez prusaków Kronenbergiem, był kupcem i przedsiębiorcą, pochodził z Wyszogrodu. Szukał swojego miejsca na ziemi i przyjechał do Warszawy - mówi profesor Tomasz Ochinowski z Zakładu Socjologii Organizacji i Historii Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeszcze pod koniec wieku XVIII, założył kantor wymiany pieniędzy, a to było intratne zajęcie za czasów pruskiej Warszawy. Potem otworzył własny bank, nauczył się polskiego i niemieckiego. Samuel Kronenberg zerwał z żydowskim zwyczajem zgolił brodę i pejsy, a w czasach Księstwa Warszawskiego zaczął się asymilować w społeczności polskiej.

Już w 1833 roku nazwisko Kronenbergów znalazło się na liście kupców warszawskich. Ale prawdziwą fortunę zrobił syn Samuela – Leopold. Stworzył dom handlowy, a potem Bank Handlowy, z czasem największy na ziemiach polskich, istniejący do dziś.

Trzej synowie Leopolda Kronenberga: Stanisław Leopold, Władysław Edward i Leopold Julian próbowali kontynuować dzieło ojca, ale nie zanotowali już podobnych sukcesów.

Więcej w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Gość: prof. Tomasz Ochinowski (Zakład Socjologii Organizacji i Historii Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego), Norbert Konarzewski (dyrektor programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym), 

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 16.41

abi

Partner cyklu


Logo Logo

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy łódzkiej potęgi przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:14
W 1820 roku w Łodzi mieszkało 767 osób. Już pod koniec XIX wieku miasto zamieszkiwało ponad 300 tysięcy, a przed I wojną światową ponad pół miliona osób.
rozwiń zwiń