X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kronenbergowie. Twórcy banku, który istnieje do dziś

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 17:38
W Warszawie nic nie zmienia się od stuleci. Podobnie jak dzisiaj także i dwa wieki temu przyjezdni szukali w stolicy szczęścia. Przybywali z nadzieją na lepsze życie, ciężko pracowali i robili zawrotne kariery.
Audio
  • Rodzina Kronenbergów (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
W czerwcu spadła bankowa koniunktura - podaje ZBP.
W czerwcu spadła bankowa koniunktura - podaje ZBP.Foto: Shutterstock

- Samuel, nazwany przez prusaków Kronenbergiem, był kupcem i przedsiębiorcą, pochodził z Wyszogrodu. Szukał swojego miejsca na ziemi i przyjechał do Warszawy - mówi profesor Tomasz Ochinowski z Zakładu Socjologii Organizacji i Historii Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeszcze pod koniec wieku XVIII, założył kantor wymiany pieniędzy, a to było intratne zajęcie za czasów pruskiej Warszawy. Potem otworzył własny bank, nauczył się polskiego i niemieckiego. Samuel Kronenberg zerwał z żydowskim zwyczajem zgolił brodę i pejsy, a w czasach Księstwa Warszawskiego zaczął się asymilować w społeczności polskiej.

Już w 1833 roku nazwisko Kronenbergów znalazło się na liście kupców warszawskich. Ale prawdziwą fortunę zrobił syn Samuela – Leopold. Stworzył dom handlowy, a potem Bank Handlowy, z czasem największy na ziemiach polskich, istniejący do dziś.

Trzej synowie Leopolda Kronenberga: Stanisław Leopold, Władysław Edward i Leopold Julian próbowali kontynuować dzieło ojca, ale nie zanotowali już podobnych sukcesów.

Więcej w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Gość: prof. Tomasz Ochinowski (Zakład Socjologii Organizacji i Historii Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego), Norbert Konarzewski (dyrektor programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym), 

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 16.41

abi

Partner cyklu


Logo Logo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy łódzkiej potęgi przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:14
W 1820 roku w Łodzi mieszkało 767 osób. Już pod koniec XIX wieku miasto zamieszkiwało ponad 300 tysięcy, a przed I wojną światową ponad pół miliona osób.
rozwiń zwiń