X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przedsiębiorcza rodzina Łubieńskich

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 17:01
Burzliwy początek XIX wieku odcisnął piętno na wielu rodach ziemiańskich. Gwałtowne polityczne i społeczne przemiany kształtowały życiorysy. Nie inaczej było i u Łubieńskich.  
Audio
  • Przedsiębiorcza rodzina Łubieńskich (Jedynka/Bohaterowie trzech zaborów)
Depozyty zgromadzone w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Depozyty zgromadzone w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny Foto: Pixabay.com

To jedna z pierwszych rodzin na ziemiach polskich, która zaangażowała się w działalność handlową i przemysłową. To z tej rodziny wywodzą się urzędnicy państwowi, wojskowi i duchowni. Podstawy prawne dla funkcjonowania nowoczesnego państwa stworzył Feliks Łubieński, był ministrem sprawiedliwości w czasach księstwa warszawskiego.

Feliks miał 10-cioro dzieci: 7 synów i 3 córki. Jeden z jego synów, Henryk, był wyjątkowo przedsiębiorczy. Najpierw zajął się uprawą zbóż i hodowlą bydła, ale szybko zmienił branże - został finansistą. W 1841 był właścicielem 11 gorzelni, kilku browarów, fabryki fajansów i kilku cukrowni. Ostatecznie trafił do twierdzy Zamość, a skazany na cztery lata za nadużycie władzy, został wywieziony na Syberię. Po powrocie z zesłania zaprzestał działalności publicznej, zajął się pomocą charytatywną. Już nigdy nie udało mu się odbudować fortuny.

Brat Henryka, Jan Łubieński, był członkiem domu handlowego "Bracia Łubieńscy i Spółka". W czasie powstania listopadowego organizował magazyny zbożowe i był intendentem generalnym armii.

Kolejny z braci Józef, był właścicielem Kasyna Gostyńskiego. Kasyno to klub zrzeszający ziemian w którym dyskutowano i propagowano nowoczesne gospodarowanie, oświatę, udzielano stypendiów na wyjazdy zagraniczne, wydawano pisma fachowe. Po upadku powstania listopadowego, jego dom w Pudliszkach był punktem przelotowym dla emigrantów. Przebywali u niego między innymi Adam Mickiewicz i Edward Odyniec.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Gość: Marcin Brzeziński (badacz historii polskiej arystokracji)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 16.43

kwh


Partner cyklu


Logo Logo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy łódzkiej potęgi przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:14
W 1820 roku w Łodzi mieszkało 767 osób. Już pod koniec XIX wieku miasto zamieszkiwało ponad 300 tysięcy, a przed I wojną światową ponad pół miliona osób.
rozwiń zwiń