Przedsiębiorcza rodzina Łubieńskich

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 17:01
Burzliwy początek XIX wieku odcisnął piętno na wielu rodach ziemiańskich. Gwałtowne polityczne i społeczne przemiany kształtowały życiorysy. Nie inaczej było i u Łubieńskich.  
Audio
  • Przedsiębiorcza rodzina Łubieńskich (Jedynka/Bohaterowie trzech zaborów)
Depozyty zgromadzone w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Depozyty zgromadzone w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny Foto: Pixabay.com

To jedna z pierwszych rodzin na ziemiach polskich, która zaangażowała się w działalność handlową i przemysłową. To z tej rodziny wywodzą się urzędnicy państwowi, wojskowi i duchowni. Podstawy prawne dla funkcjonowania nowoczesnego państwa stworzył Feliks Łubieński, był ministrem sprawiedliwości w czasach księstwa warszawskiego.

Feliks miał 10-cioro dzieci: 7 synów i 3 córki. Jeden z jego synów, Henryk, był wyjątkowo przedsiębiorczy. Najpierw zajął się uprawą zbóż i hodowlą bydła, ale szybko zmienił branże - został finansistą. W 1841 był właścicielem 11 gorzelni, kilku browarów, fabryki fajansów i kilku cukrowni. Ostatecznie trafił do twierdzy Zamość, a skazany na cztery lata za nadużycie władzy, został wywieziony na Syberię. Po powrocie z zesłania zaprzestał działalności publicznej, zajął się pomocą charytatywną. Już nigdy nie udało mu się odbudować fortuny.

Brat Henryka, Jan Łubieński, był członkiem domu handlowego "Bracia Łubieńscy i Spółka". W czasie powstania listopadowego organizował magazyny zbożowe i był intendentem generalnym armii.

Kolejny z braci Józef, był właścicielem Kasyna Gostyńskiego. Kasyno to klub zrzeszający ziemian w którym dyskutowano i propagowano nowoczesne gospodarowanie, oświatę, udzielano stypendiów na wyjazdy zagraniczne, wydawano pisma fachowe. Po upadku powstania listopadowego, jego dom w Pudliszkach był punktem przelotowym dla emigrantów. Przebywali u niego między innymi Adam Mickiewicz i Edward Odyniec.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Gość: Marcin Brzeziński (badacz historii polskiej arystokracji)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 16.43

kwh


Partner cyklu


Logo Logo

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy łódzkiej potęgi przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:14
W 1820 roku w Łodzi mieszkało 767 osób. Już pod koniec XIX wieku miasto zamieszkiwało ponad 300 tysięcy, a przed I wojną światową ponad pół miliona osób.
rozwiń zwiń