Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:38
Na ziemiach polskich w dobrym tonie było używanie pieniędzy nie tylko dla własnej przyjemności. Ówcześni milionerzy rozwijali działalność filantropijną i społeczną, wiedzieli jak wykorzystywać pożytecznie pieniądze dla rozwoju narodu - który funkcjonował bez państwa.
Audio
  • Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy (Bohaterowie trzech zaborów / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Tak też było u Natansonów - żydowskiej rodziny finansistów, bankierów i przedsiębiorców. Edward Natanson odegrał ważną rolę w rozwoju Konstancina Jeziorny, kiedy to stał się współwłaścicielem fabryki papieru.

Protoplastą rodu Natansonów był Seelig, który swoją działalność gospodarczą rozpoczął dokładnie 200 lat temu, od jednego, skromnego sklepu bławatnego na Placu Krasińskich w Warszawie.

Seelig Natanson był też pionierem przemysłu mydlarskiego - założył fabrykę, którą z powodzeniem rozwijali synowie Józef i Szymon. To oni stali się właścicielami marki "Fabryka mydeł i pachnideł braci Natanson".

Wśród braci wymienić należy Henryka, który z powodzeniem działał w branży księgarskiej, ale był także radcą handlowym i wieloletnim wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Z kolei Jakub to naukowiec, ale też finansista i przedsiębiorca. Podobnie działali także Józef, Ludwik i Szymon.

To Natansonowie byli między innymi współinicjatorami utworzenia Politechniki Warszawskiej, działali na rzecz budowy wielkiej synagogi w Warszawie, fundowali kościoły, a także wspierali młodych naukowców. Rodzina Natansonów spolonizowała się i przeszła na katolicyzm.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Gość: Hanna Kaniasta (koordynator projektu Wirtualne Muzeum Konstancina)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 16.45

kwh

Partner cyklu


Logo Logo

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy łódzkiej potęgi przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:14
W 1820 roku w Łodzi mieszkało 767 osób. Już pod koniec XIX wieku miasto zamieszkiwało ponad 300 tysięcy, a przed I wojną światową ponad pół miliona osób.
rozwiń zwiń