X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:38
Na ziemiach polskich w dobrym tonie było używanie pieniędzy nie tylko dla własnej przyjemności. Ówcześni milionerzy rozwijali działalność filantropijną i społeczną, wiedzieli jak wykorzystywać pożytecznie pieniądze dla rozwoju narodu - który funkcjonował bez państwa.
Audio
  • Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy (Bohaterowie trzech zaborów / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Tak też było u Natansonów - żydowskiej rodziny finansistów, bankierów i przedsiębiorców. Edward Natanson odegrał ważną rolę w rozwoju Konstancina Jeziorny, kiedy to stał się współwłaścicielem fabryki papieru.

Protoplastą rodu Natansonów był Seelig, który swoją działalność gospodarczą rozpoczął dokładnie 200 lat temu, od jednego, skromnego sklepu bławatnego na Placu Krasińskich w Warszawie.

Seelig Natanson był też pionierem przemysłu mydlarskiego - założył fabrykę, którą z powodzeniem rozwijali synowie Józef i Szymon. To oni stali się właścicielami marki "Fabryka mydeł i pachnideł braci Natanson".

Wśród braci wymienić należy Henryka, który z powodzeniem działał w branży księgarskiej, ale był także radcą handlowym i wieloletnim wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Z kolei Jakub to naukowiec, ale też finansista i przedsiębiorca. Podobnie działali także Józef, Ludwik i Szymon.

To Natansonowie byli między innymi współinicjatorami utworzenia Politechniki Warszawskiej, działali na rzecz budowy wielkiej synagogi w Warszawie, fundowali kościoły, a także wspierali młodych naukowców. Rodzina Natansonów spolonizowała się i przeszła na katolicyzm.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Gość: Hanna Kaniasta (koordynator projektu Wirtualne Muzeum Konstancina)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 16.45

kwh

Partner cyklu


Logo Logo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy łódzkiej potęgi przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:14
W 1820 roku w Łodzi mieszkało 767 osób. Już pod koniec XIX wieku miasto zamieszkiwało ponad 300 tysięcy, a przed I wojną światową ponad pół miliona osób.
rozwiń zwiń