Słynna rodzina Raczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:09
Z ducha Wielkopolanie. Arystokraci z genem społecznikowskim. To z tej rodziny wywodzą się dyplomaci, generałowie, pisarze, duchowni, prawnicy, kolekcjonerzy dzieł sztuki, politycy, ministrowie, a także prezydent.
Audio
  • Rodzina Raczyńskich (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cs8100/Pixabay

Raczyńscy byli ludźmi kultury, ale i wielkimi posiadaczami ziemskimi. Znaczną część swojego majątku przeznaczali na cele społeczne.

- Wśród najsłynniejszych mecenasów na pierwsze miejsce wybija się Edward Raczyński - to on ufundował słynną bibliotekę - mówi  Mikołaj Pietraszak-Dmowski, powiernik fundacji Raczyńskich i zarządca gospodarstwa w Rogalinie. W 1829 biblioteka, która kosztowała krocie już w chwili otwarcia miała 13 tysięcy tomów. Edward posiadał 14 tysięcy hektarów ziemi. Miał około 60 tysięcy talarów rocznego dochodu. Gospodarstwem zajmowała się jego żona. Sądząc po dochodach - skutecznie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówilismy też o innych wybitnych postaciach z rodziny Raczyńskich.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 16.45

abi

Partner cyklu


Czytaj także

Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:38
Na ziemiach polskich w dobrym tonie było używanie pieniędzy nie tylko dla własnej przyjemności. Ówcześni milionerzy rozwijali działalność filantropijną i społeczną, wiedzieli jak wykorzystywać pożytecznie pieniądze dla rozwoju narodu - który funkcjonował bez państwa.
rozwiń zwiń