X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.
Audio
  • Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy (Bohaterowie trzech zaborów / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Swojemu synowi już nadał słowiańskie imię. Henryk Bogumir od dziecka biegle władał dwoma językami, polskim i niemieckim, a później zaczął rodzinny biznes. Studiował farmację, został współwłaścicielem apteki Spiess i Rakoczy. Prawdopodobnie był to prezent od ojca.

W 1824 roku w Ogrodzie Krasińskich rozpoczął wraz z czterema innymi warszawskimi farmaceutami nową działalność - otworzył pijalnię wód pod nazwą Instytut Wód Mineralnych i Sztucznych.

Interes rodzinny przejął Ludwik Henryk, siódme dziecko Spiessów, przez matkę przeznaczony do kontynuowania biznesu. W 1844 roku na ulicy Senatorskiej założył Skład Materiałów Aptecznych i Farb Malarskich, a na dzisiejszych przedmieściach Żyrardowa laboratorium apteczne.

Zakład Spiessów produkował także octy spirytusowe i estragonowe, lakiery, farby olejne, kleje, etery i olejki wonne. Roczna wartość produkcji wynosiła ponad 50 tysięcy rubli.

W międzywojniu firma stała się największym przedsiębiorstwem w Polsce, aktywnie uczestnicząc w rozwoju nauki. Ale z drugiej strony wielki kryzys spowodował, że część spółki przejęli Francuzi.

Podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej firma Spiessów uruchomiła pomoc losową i lekarską, wydawano także posiłki dla pracowników. W tym czasie wyjątkową aktywnością wykazała się Jadwiga Spiess, która stała się jedną z pierwszych polskich managerek.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 16.44

kwh

Partner cyklu


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzina Jabłkowskich i historia słynnego domu towarowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:14
Dla Jabłkowskich Warszawa stała się ziemią obiecaną. - Rodzinna dewiza brzmiała: prawdziwy mężczyzna nie zajmuje się polityką, tylko handlem. W listopadzie miną 104 lata od kiedy w centrum stolicy stanął Dom Towarowy Braci Jabłkowskich - mówi Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:38
Na ziemiach polskich w dobrym tonie było używanie pieniędzy nie tylko dla własnej przyjemności. Ówcześni milionerzy rozwijali działalność filantropijną i społeczną, wiedzieli jak wykorzystywać pożytecznie pieniądze dla rozwoju narodu - który funkcjonował bez państwa.
rozwiń zwiń