Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.
Audio
  • Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy (Bohaterowie trzech zaborów / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Swojemu synowi już nadał słowiańskie imię. Henryk Bogumir od dziecka biegle władał dwoma językami, polskim i niemieckim, a później zaczął rodzinny biznes. Studiował farmację, został współwłaścicielem apteki Spiess i Rakoczy. Prawdopodobnie był to prezent od ojca.

W 1824 roku w Ogrodzie Krasińskich rozpoczął wraz z czterema innymi warszawskimi farmaceutami nową działalność - otworzył pijalnię wód pod nazwą Instytut Wód Mineralnych i Sztucznych.

Interes rodzinny przejął Ludwik Henryk, siódme dziecko Spiessów, przez matkę przeznaczony do kontynuowania biznesu. W 1844 roku na ulicy Senatorskiej założył Skład Materiałów Aptecznych i Farb Malarskich, a na dzisiejszych przedmieściach Żyrardowa laboratorium apteczne.

Zakład Spiessów produkował także octy spirytusowe i estragonowe, lakiery, farby olejne, kleje, etery i olejki wonne. Roczna wartość produkcji wynosiła ponad 50 tysięcy rubli.

W międzywojniu firma stała się największym przedsiębiorstwem w Polsce, aktywnie uczestnicząc w rozwoju nauki. Ale z drugiej strony wielki kryzys spowodował, że część spółki przejęli Francuzi.

Podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej firma Spiessów uruchomiła pomoc losową i lekarską, wydawano także posiłki dla pracowników. W tym czasie wyjątkową aktywnością wykazała się Jadwiga Spiess, która stała się jedną z pierwszych polskich managerek.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 16.44

kwh

Partner cyklu


Czytaj także

Rodzina Jabłkowskich i historia słynnego domu towarowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:14
Dla Jabłkowskich Warszawa stała się ziemią obiecaną. - Rodzinna dewiza brzmiała: prawdziwy mężczyzna nie zajmuje się polityką, tylko handlem. W listopadzie miną 104 lata od kiedy w centrum stolicy stanął Dom Towarowy Braci Jabłkowskich - mówi Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:38
Na ziemiach polskich w dobrym tonie było używanie pieniędzy nie tylko dla własnej przyjemności. Ówcześni milionerzy rozwijali działalność filantropijną i społeczną, wiedzieli jak wykorzystywać pożytecznie pieniądze dla rozwoju narodu - który funkcjonował bez państwa.
rozwiń zwiń