Toeplitzowie - handlowcy i miłośnicy kina

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 17:00
Warszawska historia Toeplitzów zaczyna się w Lesznie. To stamtąd pochodził rabin Jehuda Lejb. Toeplitzowie przez wiele pokoleń byli kupcami, bankierami i przemysłowcami. To była jedna z zamożniejszych warszawskich rodzin.
Audio
  • Rodzina Toeplitzów (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/f.kenanozcan

Jehuda miał dwóch synów Samuela i Mojżesza. Samuel postanowił związać swoje życie z Warszawą. Przyjechał do stolicy razem z innymi rodzinami żydowskimi, między innymi z Lewensztajnami czy Blochami.

Teodor Toeplitz studiował na politechnice w Berlinie, ale dość szybko zakończył karierę studencką. Już po roku został odstawiony na granicę Kongresówki. Za działalność socjalistyczną został wyrzucony z uczelni. - Naukę kontynuował w Antwerpii, gdzie ukończył studia handlowe, pracował w firmie zajmującej się eksportem maszyn i automobili. Ale to, co pochłaniało go najbardziej - to praca społeczna - mówi Faustyna Toeplitz-Cieślak. Marzyciela i społecznika wspierał jego brat Józef Toeplitz - prezes włoskiego banku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym prezentujemy również sylwetki kilku innych postaci z rodziny Toeplitzów.   

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 16.44

abi/kwh


Partner cyklu


Logo Logo


Czytaj także

Słynna rodzina Raczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:09
Z ducha Wielkopolanie. Arystokraci z genem społecznikowskim. To z tej rodziny wywodzą się dyplomaci, generałowie, pisarze, duchowni, prawnicy, kolekcjonerzy dzieł sztuki, politycy, ministrowie, a także prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.
rozwiń zwiń