Wolffowie - rodzina propagująca czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:00
To byli Polacy z wyboru. Wolffowie przybyli z Niemiec, a dokładnie ze Śląska. Pierwsi znani Wolfowie byli bankierami i kupcami - Franciszek Antoni w Krakowie spędził połowę życia.
Audio
  • Wolffowie - rodzina propagująca czytelnictwo (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EliFrancis/Pixabay.com

Bankierem i to na dużą większą skalę był Emanuel - finansista współwłaściciel domu handlowego w Warszawie Reychman i Wolff, członek Komitetu Warszawskiej Giełdy, zaangażowany również kapitałowo przy budowie Kolei Warszawsko - Terespolskiej.

Przełomowy w historii rodziny był rok w 1857. August Robert Wolff razem z Gustawem Adolfem Gebethnerem założyli wtedy przedsiębiorstwo wydawniczo - księgarskie. - Otworzyło to nową epokę w historii polskiej literatury - mówiła doktor Dorota Pietrzkiewicz z Katedry Książki i Historii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego.

Firma Gebethner i Wolff - miała swoje filie we wszystkich większych miastach polskich, a także w Paryżu i Nowym Jorku. Wydawała głównie literaturę piękną oraz nuty. 

Więcej na temat historii rodziny Wolffów w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 16.44

abi

Partner cyklu

Logo Logo

Czytaj także

Słynna rodzina Raczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:09
Z ducha Wielkopolanie. Arystokraci z genem społecznikowskim. To z tej rodziny wywodzą się dyplomaci, generałowie, pisarze, duchowni, prawnicy, kolekcjonerzy dzieł sztuki, politycy, ministrowie, a także prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toeplitzowie - handlowcy i miłośnicy kina

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 17:00
Warszawska historia Toeplitzów zaczyna się w Lesznie. To stamtąd pochodził rabin Jehuda Lejb. Toeplitzowie przez wiele pokoleń byli kupcami, bankierami i przemysłowcami. To była jedna z zamożniejszych warszawskich rodzin.
rozwiń zwiń