"Choinki Jedynki 2021". Jury wybierze nagrodzone i wyróżnione prace

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 08:29
Już dziś (26 listopada) na antenie Programu 1 Polskiego Radia wystartuje kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki". Jury w składzie: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku, pedagog), prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog) oraz Marek Jaromski (artysta grafik), wybierze z nadesłanych prac 20 rysunków nagrodzonych i 40 wyróżnionych.

Od 26 listopada do 5 grudnia wybrane przez Jury prace będą omawiane dwa razy dziennie na antenie Programu 1.

Od lat konkurs plastyczny akcji "Choinki Jedynki" cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół, ośrodków kultury, kółek plastycznych i świetlic środowiskowych w całym kraju. Jednak przede wszystkim lubiany jest przez same dzieci - najmłodszych słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia.

Od 15 listopada na stronie internetowej choinkijedynki.polskieradio.pl dostępna jest zakładka "Dary Dorosłych Przyjaciół Jedynki", pod którą można zapoznać się z wystawionymi na licytację pamiątkami i przedmiotami, które ofiarowali znamienici reprezentanci świata nauki, kultury i sportu.

Od 6 do 10 grudnia, w audycji "Cztery pory roku" w godz. 9.00-12.00, odbędą się licytacje przedmiotów przekazanych przez Przyjaciół Jedynki, a 11 grudnia, w Wielkim Finale, całodzienna (od godz. 8.00 do ok. 19.30) licytacja 20 prac dzieci, które wygrały w konkursie plastycznym i 12 prac podopiecznych Fundacji Anny Dymnej.

Program 1 Polskiego Radia już po raz dwudziesty organizuje Akcję "Choinki Jedynki" na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i wybranej, każdego roku innej, drugiej organizacji pożytku publicznego. W tym roku będzie to Stowarzyszenie Wspólnota Chleb Życia prowadzona przez s. Małgorzatę Chmielewską. Akcji patronuje małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Pani Agata Kornhauser-Duda.

Posłuchaj
42:42 2021_10_17 17_09_34_PR1_Choinki_jedynki.mp3 Polskie Radio zainaugurowało 20. edycję Akcji "Choinki Jedynki" ("Choinki Jedynki"/Jedynka)

 

YouTube/Polskie Radio

Radość "mimo wszystko"

Rok 2021 pełen jest jubileuszy. "Choinki Jedynki" świętują dwudziestolecie, we wrześniu minęło natomiast osiemnaście lat od powołania do życia Fundacji "Mimo Wszystko", która wraz z Anną Dymną jest istotnym elementem świątecznej akcji charytatywnej Jedynki. - Ludzie każą mi podsumowywać różne sprawy mojego życia, ale ja zwykle idę do przodu - mówi Anna Dymna.

Daniel Wydrych, Marcin Kusy i Agnieszka Kunikowska podczas inauguracji akcji "Choinki Jedynki" Daniel Wydrych, Marcin Kusy i Agnieszka Kunikowska podczas inauguracji akcji "Choinki Jedynki"

Anna Dymna podkreśla, że entuzjazm dla tej akcji wśród podopiecznych fundacji jest ogromny, a prace rozpoczęły się z odpowiednim wyprzedzeniem. - Oni się tak cieszą, jak są potrzebni, jak ktoś do nich przychodzi. Mnie się to udziela - nie kryje i dodaje, że emocje w tym roku są jeszcze większe z uwagi na udział w akcji siostry Małgorzaty Chmielewskiej. - Jest niezwykłą osobą i kobietą. Jestem szczęśliwa, że w tym roku jej pomagamy - przyznaje.

YouTube/Polskie Radio

Anna Dymna informuje, że zgromadzone fundusze pomagają utrzymać i rozwijać warsztaty terapeutyczne dla osób dorosłych z niepełnosprawnością umysłową, którymi zajmuje się prowadzona przez nią fundacja. Fundusze zostaną pozyskane m.in. dzięki licytacji prac konkursowych, które można nadsyłać od dziś. - Kochani, młodzi przyjaciele. Robimy coś takiego co roku, to jest nasza siła, nasza radość. Wzywam was do pędzli, kredek, ołówków. Dzięki nam w tym roku uśmiechną się ludzie, którzy nie umieją sobie sami poradzić w życiu, będziemy też wspierali ludzi, którzy nie mają domów. Trzymajmy się i róbmy najpiękniejsze rysunki - zaapelowała na koniec.

Daniel Wydrych i Agnieszka Kunikowska podczas inauguracji akcji "Choinki Jedynki" Daniel Wydrych i Agnieszka Kunikowska podczas inauguracji akcji "Choinki Jedynki"

Nowy rok, nowa energia

Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że przez cały czas trwania akcji, podczas realizacji każdego kolejnego etapu wzruszenie jest ogromne. - Za każdym razem, gdy wchodzimy do studia, w którym prace rozłożone są na sztalugach, serce rośnie. Z jednej strony patrzymy na talent tych dzieci, z drugiej strony widzimy, ile serca oddano tej pracy - mówi Marcin Kusy. Emocje są żywe również później, gdy obserwujemy postępy w licytacji, gdy dorośli słuchacze otwierają dla drugiego człowieka swoje serca i portfele. - Liczymy na Państwa i w tym roku - przekonuje.


Czytaj też:
Pierwsza Dama FREE 1200.jpg
"Choinki Jedynki 2020". Pierwsza dama spotkała się ze zwycięzcą licytacji

Choć akcja "Choinki Jedynki" nie jest tak rozreklamowana jak wiele innych, to o jej wadze i popularności wśród ludzi dobrej woli świadczą efekty. - Najcenniejszą rzeczą jest to, w jaki sposób słuchacze odbierają tę akcję, najcenniejsze są podziękowania osób, dla których zbieramy pieniądze - nie kryje dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Energia, którą widać w zespole - nie tylko radiowej Jedynki, ale również pozostałych anten - każe przypuszczać, że w każdym roku łapiemy nowy oddech. Zaplanowano szereg atrakcji, wśród nich specjalny koncert dla słuchaczy.

Odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Personalia gwiazdy wieczoru są jeszcze trzymane w tajemnicy. - Z całego serca polecam uwadze to wszystko, co będziemy robić i prezentować. Liczymy na wasze serca, na wasz talent - zaapelował.

Pomóż wyremontować dom

Zebrane pieniądze są dysponowane między fundację Anny Dymnej i drugą, wybieraną co roku organizację. W tym roku będzie to Stowarzyszenie Wspólnota "Chleb Życia" prowadzona przez s. Małgorzatę Chmielewską. Siostra Małgorzata od lat zajmuje się niesieniem pomocy osobom starszym, schorowanym i bezdomnym. - Potrzeby ludzi, którzy pukają do naszych drzwi, są bardzo różne. Prowadzimy jedenaście domów, do których przyjmujemy osoby bezdomne, osoby w kryzysach. Mamy też specjalny dom dla matek z dziećmi - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Wśród osób, którym stowarzyszenie niesie pomoc, są również osoby młode.

Organizacja wspiera ponadto osoby uzależnione, które przez swoje złe wybory straciły wszystko, co miały. W domach prowadzonych przez siostrę Małgorzatę mają szansę odbudować swoje życie, wrócić do pracy, rozpocząć naukę. - Pomagamy też ludziom, którzy mają swoje domy, ale potrzebują pomocy - wyjaśnia gość audycji. Siostra Chmielewska informuje, że zgromadzone w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na remont jednego z domów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, który to dom znajduje się w Sandomierzu. - Chcemy, żeby nasi ludzie żyli w warunkach godnych - mówi gość audycji.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Choinki Jedynki

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych

Goście: Anna Dymna (Fundacja "Mimo Wszystko"), Marcin Kusy (dyrektor Programu 1 Polskiego Radia), siostra Małgorzata Chmielewska (Stowarzyszenie Wspólnota "Chleb Życia")

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 17.00 - 18.00

mg

Czytaj także

"Choinki Jedynki 2020". 30 000 złotych za gitarę muzyka grupy Perfect!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 14:52
To był prawdziwy finał finałów "Choinek Jedynki". Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia wylicytował za kwotę 30 000 złotych niezwykłą czarną gitarę typu Stratocaster z dwiema przystawkami Humbucker (przetworniki elektroakustyczne), podpisaną na główce gryfu imieniem i nazwiskiem Dariusza Kozakiewicza. - Mam ogromną satysfakcję, że ta gitara ma dla niektórych taką wartość - mówi Dariusz Kozakiewicz.
rozwiń zwiń