Choinki Jedynki 2012. Licytacja trwa!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 14:16
Po raz 11 Pierwszy Program Polskiego Radia zorganizował akcję i aukcję charytatywną "Choinki Jedynki". Uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum przysłali nadzwyczajne prace plastyczne pod hasłem "Magia świąt". 20 obrazków jurorzy wybrali na licytację, która odbywa się na antenie Radiowej Jedynki w czwartek 6 grudnia od 8.00 do 19.30.
Kolega i koleżanka jeżdżą na sankach. Praca wyróżniona w ramach akcji Choinki Jedynki
"Kolega i koleżanka jeżdżą na sankach". Praca wyróżniona w ramach akcji "Choinki Jedynki"Foto: Urszula Woźniak.

Celem tegorocznej aukcji jest zbiórka pieniędzy na zagospodarowanie aneksów kuchennych przy pracowniach (meble i sprzęty) Ośrodka Terapeutyczno - Rehabilitacyjnego "Dolina Słońca" dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Radwanowicach pod Krakowem.

>>> Tu można licytować

RADIOWA JEDYNKA dla „DOLINY SŁOŃCA”

"Dolinę słońca pod wezwaniem św. Franciszka" - bo takie miano nosi placówka - postanowiła zbudować w 2007 roku Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko".

I wówczas po raz pierwszy, pieniądze z aukcji dziecięcych prac, Program 1 PR przekazał, by wesprzeć ten wspaniały projekt. Potem wyposażyliśmy pracownię komputerową w ośrodku. W tym roku celem zbiórki jest stworzenie przy pracowniach kuchenek dla potrzeb socjalnych i dydaktycznych (podopieczni marzą o warsztatach kulinarnych) .

Dzięki wielkiemu wysiłkowi wybitnej aktorki Anny Dymnej, nadzwyczajnie ofiarnych pracowników Fundacji "Mimo Wszystko" i rzeszy ludzi dobrej woli powstał ośrodek - nomem omen - w kształcie plastra miodu, by służyć czterem grupom niepełnosprawnych: od samodzielnych, po tych, którzy w całości korzystają z pomocy osób towarzyszących i specjalistycznej aparatury.

"Trzech
"Trzech Króli", autor: Weronika Dąbrowskaopis: lat 7

BLISKO 3500 TYSIĄCA PRAC

Konkurs wrócił na antenę Radiowej Jedynki po rocznej przerwie, czas wykonywania i nadsyłania  obrazków był krótszy, bo licytację zaplanowano na Mikołajki, a mimo to jurorzy dostali do oceny prawie 3500 prac. Choć regulamin konkursu był jednoznaczny: należało przedstawić  magię świąt w dowolnej technice, ale na kartce papieru formatu A4-A0, a udział mogły wziąć dzieci ze Szkół Podstawowych i młodzież gimnazjalna, zdarzały się niespodzianki. Wpłynęło 60 wdzięcznych dzieł najmłodszych twórców, od lat 3 do 5,5. Niestety nie mogły podlegać ocenie jury. Do radia trafiły też  między innymi: przestrzenne choinki, aniołki z gliny, bałwanki z waty, wydziergane pięknie przez bardzo dorosłe panie serweteczki do kawy, ozdóbki choinkowe, szklane kubki, pojemniczki po kremach pomalowane w kwiatki i aniołki oraz serdeczne wierszyki od dorosłych na własnoręcznie wykonanych kartkach świątecznych. W wierszykach życzenie, by wielkie firmy sypnęły groszem na ten zbożny cel.

Kupiony 6 grudnia na aukcji jedyny, niepowtarzalny obrazek, może być prawdziwą ozdobą gabinetu, Sali konferencyjnej dużego przedsiębiorstwa. Na pewno wywoła uśmiech a kto wie, może doda energii i przynieść radość.

DAR OD JURORÓW

Nie dostają honorarium, zajmuje im to dużo czasu, a jednak z radością przyjmują propozycję oglądania i wybierania obrazków. Przez tydzień jeden juror codziennie wybierał najlepsze prace na aukcję i dwa wyróżnienia. Wszystkie obrazki, które nadeszły w regulaminowym terminie obejrzeli i to z ogromna ciekawością.

Prof. Danutę Kołwzan Nowicką - wybitną artystkę-grafika, pedagoga, zachwyciły dzieła oryginalne najmłodszych i najstarszych uczestników konkursu. Nie mogła oderwać roześmianych oczu od Mikołaja namalowanego przez 8-letnią Emilkę Urbańczyk, ze wzruszeniem, długo patrzyła na dojrzałe dzieło 9-letniej Karoliny Roszkowskiej.

Dr filozofii Katarzynę Kasię - specjalistę w dziedzinie estetyki, wykładowcę ASP wprost urzekł solidny Św. Mikołaj - dzieło 8 letniego Szymka Wierzbowskiego i śpiewające choinki 7-latki Ninki Zoły.

Prof. Franciszek Maśluszczak - światowej sławy artysta malarz, autor ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci, nie mógł oderwać oczu od piramidy z prezentami 12-letniej Martyny Krzepkowskiej i magicznej nocy namalowanej z rozmachem przez 7-letnią Nataszę Nowak.

Jurorzy najchętniej wyróżniliby kilkaset obrazków, bo tyle przykuło ich uwagę, niestety regulamin jest nieubłagany. Całą trójkę bolały też serca, gdy dostawali do obejrzenia szablon, pracę złożoną na 4 części, gdy dostrzegali ingerencję dorosłych w rysunek lub wyjmowali dzieła zniszczone, poplamione, posklejane po kilka, bo wysłane jeszcze mokre.

Przy pięknych obrazkach szczerze się śmiali, rozczulali i zachwycali.

"Kolędnicy",
"Kolędnicy", autor: Wiktoria Frandzelska

JAK LICYTOWAĆ:  

Oprócz 20 prac wybranych przez jurorów, na aukcję wystawiono 12 obrazków wykonanych przez podopiecznych Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej.

Licytacja prac 06.12.2012 r. od 8.00 do 19.30 w Radiowej Jedynce telefonicznie: (22) 645-22-55 lub zgłoszenie do licytacji przy pomocy SMSów: nr. 71151 Koszt SMS: 1.23 zł brutto (1.00 zł + 23%VAT) Wystarczy zadzwonić lub wysłać SMS o treści: C numer rysunku (od 01 do 32 ), spacja i podać proponowaną kwotę za rysunek, np.: C01 800. Z systemu generowana jest odpowiedź potwierdzająca udział w licytacji. System informuje o końcu licytacji.

Zdjęcia wszystkich wybranych na licytację dzieł oraz szczegóły o akcji i aukcji na stronie: WWW.polskieradio.pl/jedynka/choinki

Uczestnicy, którzy zaproponują najwyższe sumy za obrazki otrzymają nagrody:

Osoba, która kupi obrazek za najwyższą kwotę otrzyma  medalowe wiosło z autografem  i fotografią podarowane przez mistrzynię świata w wioślarstwie Julię Michalską

10 najwyżej licytujących osób otrzyma wykonane z drewna i pięknie ozdobione Choinki Jedynki z autografem Anny Dymnej

Nagrody dostaną także laureaci konkursu i autorzy wyróżnionych prac.

Dzieci narysowały szczere dzieła sztuki, teraz kolej na dorosłych. Bądźmy razem 6 grudnia sercem i z hojnością  licytujmy prace dzieci. To wielka radość i zaszczyt  pomagać wyposażyć   Dolinę Słońca w Radwanowicach.

Licytację będą prowadzić Gwiazdy Radiowej Jedynki:  Agnieszka Kunikowska - jedna z najbardziej kochanych aktorek dubbingowych (np. Fiona w Shreku). Prowadzi audycję „Jedynka Dzieciom” w Pierwszym Programie PR.

Roman Czejarek, szef „Lata z radiem”, prowadzi Cztery Pory Roku w Radiowej Jedynce.

Czytaj także

Pomóżmy razem! Rusza akcja "Choinki Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 11:05
Już po raz 11. Pierwszy Program Polskiego Radia organizuje konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Hasło brzmi "Magia świąt", a cel to pomoc podopiecznym fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Choinki Jedynki" to podwójna radość!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 08:15
- Młodzi artyści po pierwsze cieszą się, bo mogą zaprezentować swój talent. Po drugie cieszą się z tego, że mogą dać radość komuś innemu. W tym przypadku podopiecznym Fundacji Anny Dymnej - podkreśliła Agnieszka Kunikowska, zajmująca się akcją "Choinki Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Licytujcie! Zróbcie prezent sobie i innym

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:00
Już w czwartek (6 grudnia) na antenie Jedynki odbędzie się doroczna aukcja "Choinki Jedynki".
rozwiń zwiń