X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Spory i kontrowersje". Jak wybory do Parlamentu Europejskiego wpłyną na kształt Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 10:16
Wybory do Parlamentu Europejskiego, przyszłość Unii Europejskiej, a także konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości były głównymi tematami premierowej audycji radiowej Jedynki – "Spory i kontrowersje". Jak wskazuje tytuł, nie zabrakło gorącej dyskusji, a jej uczestnikami byli prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik i prof. Jacek Wasilewski.
Audio
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego i przyszłość Unii Europejskiej (Spory i kontrowersje/jedynka)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce odbędą się one 26 maja. W związku z tym w sobotę, 9 marca, Prawo i Sprawiedliwość w Jasionce koło Rzeszowa zaplanowało konwencję wyborczą z m.in. prezentacją kandydatów do europarlamentu z Podkarpacia oraz omówieniem propozycji rozwiązań dla regionu. Audycja rozpoczęła się więc od analizy przez gości tego, czy w trakcie spotkania PiS poda szczegółowo swoją wizję na eurowybory.

- Myślę, że nastąpi wzmocnienie tego przekazu, który od kilku dni do nas dociera. Chodzi o zadania, jakie stawia przed sobą obóz rządzący, jeżeli chodzi o swoją rolę w UE, głównie w kontekście reformowania się Unii – powiedział prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk. Jak podkreślił, PiS tak właśnie postrzega sytuację w UE. – Czyli jako organizację, która wymaga reform. Ona powstała w 1958 r. i bardzo dużo się zmieniło, jeśli chodzi o gospodarkę, rynek pracy czy sposób uprawiania polityki – podkreślił.

Prof. Henryk Domański zaznaczył, że zwłaszcza w ostatnich latach nastąpiło w UE wiele istotnych wydarzeń, jak brexit czy napływ uchodźców do Europy z Afryki Północnej, które zaczęły oddziaływać na wyborców w Polsce. – PiS jest właściwie jedyną partią w Polsce, która stawia sobie za zadanie, jak dostosować do rzeczywistości to, co się zmienia. Ale pod kątem tego, żeby proces integrowania się Unii został zastopowany – stwierdził gość audycji.

Zdaniem prof. Jacka Wasilewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, wybory do Parlamentu Europejskiego nie będą w Polsce dotyczyły Europy. Jak zaznaczył, już teraz można zaobserwować dwa nurty narracji. – Pierwszy to "nie dopuśćmy do »polexitu«". Drugim typem komunikacji jest zaś "zatrzymajmy Europę albo cofnijmy ją do momentu, który nam odpowiada, a więc Europy ojczyzn". Tym samym wszystkie partie w Polsce muszą sobie poradzić z taką tożsamością, która w naszym kraju wygląda inaczej niż na Zachodzie. U nas pojęcie Europejczyka i Polaka jest trochę rozłączne. Nikły procent uważa się za Europejczyków, a nie za Polaków, część uważa się przede wszystkim za Polaków, a dopiero później za Europejczyków, a część uważa się w pierwszej kolejności za Polaków, a nie za Europejczyków. Wynika to z tego, że przez długi czas Polska była postrzegana na marginesie Europy i mieliśmy ją gonić oraz do niej dołączać. Dlatego też suwak ustawienia Polski między ujęciem naszego kraju jako samodzielnego państwa a naszymi marzeniami, że jesteśmy Europejczykami, będzie przesuwany w zależności od tego, jakie w tej kwestii są odczucia ludzi – powiedział prof. Jacek Wasilewski.

Według prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do europarlamentu wzmocni swój dotychczasowy sygnał. – A jest nim to, że zwycięstwo PiS będzie zwycięstwem sił reformujących UE, przywracających jej bardziej narodowy charakter. Dlatego, że w moim przekonaniu walka będzie toczyła się o to, by zwiększyć szanse koncepcji zmierzających do zablokowania wynarodowienia narodów – powiedział prof. Kazimierz Kik.

Jego zdaniem tegoroczne wybory do parlamentu Europejskiego nie mają jednak na celu kwestii kształtu UE. – Dlatego, że ten kształt zostanie uzależniony od składu, jaki zostanie wybrany. Jeżeli partiom typu PiS czy Fidesz na Węgrzech uda się uzyskać tzw. minimum blokujące, które nie dopuści do kontynuowania Unii na podstawie traktatu z Maastricht z 1992 r., to w tym kierunku UE będzie podążać, bo koncepcja zakłada zastopowanie UE w obecnym kształcie – dodał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Gość: prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. Jacek Wasilewski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 8.10

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Kruk: w sobotę przedstawimy kolejne propozycje programowe PiS

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 07:41
- Ruszamy z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. W sobotę odbędzie się regionalna konwencja pod Rzeszowem, w czasie której przedstawimy pewne propozycje programowe - zapowiedziała w "Sygnałach dnia" Elżbieta Kruk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń