X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strajk nauczycieli. Komentarze ekspertów radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 09:44
Odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej o to, czy w związku ze strajkiem "matury są zagrożone", prezes ZNP Sławomir Broniarz odpowiedział: "moim zdaniem, tak". Poinformował też, że związek chce wystąpić do prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Do protestu nauczycieli w radiowej Jedynce odnieśli się eksperci: prof. Antoni Kamiński (PAN), dr Bartosz Rydliński (UKSW) oraz Zbigniew Lazar.
Audio
  • Eksperci o strajku nauczycieli (Jedynka/Spory i kontrowersje)
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir BroniarzFoto: PAP/Rafał Guz

Podczas spotkania z dziennikarzami minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że nie wyobraża sobie sytuacji, by brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwił uczniom przystąpienie do matury. "Myślę, że i związkowcy na ten temat się wypowiadali, mówiąc, że są to granice, których nie wolno przekroczyć" - skomentowała. "Przepisy stanowią jednoznacznie: po pierwsze prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma taki obowiązek, żeby taką radę klasyfikacyjną przeprowadzić, a nauczyciele obowiązek uczestniczenia w radzie klasyfikacyjnej" - wyjaśniła szefowa MEN.

Czytaj więcej
zalewska 1200 pap.jpg
Anna Zalewska: nie widzimy zagrożenia dla matur; rady pedagogiczne w strajkujących szkołach są zaplanowane

- Strajk jest ostatecznością, czubkiem góry lodowej, której nie widzimy wcześniej. Za czasów Platformy Obywatelskiej oświatowe związki zawodowe również protestowały i były ignorowane przez poprzedni rząd, dlatego dialog trójstronny powinien odgrywać większą rolę - stwierdził dr Bartosz Rydliński. Politolog zauważył także, że strajk z natury powinien być dotkliwy, dlatego zagrożenie egzaminów maturalnych jest realne. - Gdyby protest przeprowadzony był w weekendy, to nikt by się nim nie zajął. Strajk jest ostatecznością, ale obywatele mają do niego prawo - dodał.

Zbigniew Lazar ocenił zaś, że Sławomir Broniarz zachowuje się w obłudny sposób. - Przewodniczący ZNP mówił "nie opuściliśmy uczniów". To gdzie byliście w czasie testów gimnazjalnych? Dlaczego nie roznosiliście kart egzaminacyjnych? Dlaczego to musieli robić obcy ludzie, na których teraz plujecie? - pytał. Gość programu stwierdził także, że "przeszkadzanie uczniom w zdawaniu egzaminów jest obrzydliwe". - Nauczyciele chronią swoje dobro kosztem dzieci - komentował.

- Pewne oczekiwania wobec budżetu zostały rozkręcone przez "Nową piątkę PiS". Jak ktoś wyjdzie na plac i zacznie rzucać pieniądze, to ludzie się zbiegną i zaczną je łapać. W końcu przyjdzie jednak ktoś, kto będzie chciał wyrwać cały worek - powiedział prof. Antoni Kamiński. Wykładowca akademicki zaznaczył również, że strajk nauczycieli ma motywy gry politycznej. - Jest to część kampanii wyborczej - mówił.

W poniedziałek (8.04) rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek – według związkowców – skala protestu była na tym samym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Czytaj więcej
Maciej Kopeć kopia 663.jpg
Strajk nauczycieli 2019. Maciej Kopeć: rady klasyfikacyjne muszą się odbyć

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Gość: prof. Antoni Kamiński (Polska Akademia Nauk), dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Zbigniew Lazar (specjalista ds. wizerunku)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 8.11

jp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Smolik: przesunięcie terminów egzaminów maturalnych nie wchodzi w grę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:09
- Dokładamy starań, aby egzamin maturalny nie był zagrożony, natomiast słyszmy informacje o tym, że strajk nauczycieli będzie kontynuowany (...), stąd też niezmiernie ważna rola osób, które zgłaszają się jako wolontariusze do kuratoriów i są gotowe pracować w zespołach nadzorujących. Być może będą oni również potrzebni w trakcie matur - powiedział na antenie PR24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk nauczycieli. Tadeusz Cymański (Solidarna Polska): niektórzy zacierają ręce, by nie doszło do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:26
- Można pięknie ścierać się w kampanii wyborczej, ale nie rozgrywajmy sprawy nauczycieli politycznie - powiedział Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski. - Potrzebna jest rozmowa, bo gdy jej nie ma, to koniec. Trzeba rozmawiać, nawet gdy się spieramy - dodał.
rozwiń zwiń