Strajk nauczycieli. Komentarze ekspertów radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 09:44
Odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej o to, czy w związku ze strajkiem "matury są zagrożone", prezes ZNP Sławomir Broniarz odpowiedział: "moim zdaniem, tak". Poinformował też, że związek chce wystąpić do prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Do protestu nauczycieli w radiowej Jedynce odnieśli się eksperci: prof. Antoni Kamiński (PAN), dr Bartosz Rydliński (UKSW) oraz Zbigniew Lazar.
Audio
  • Eksperci o strajku nauczycieli (Jedynka/Spory i kontrowersje)
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir BroniarzFoto: PAP/Rafał Guz

Podczas spotkania z dziennikarzami minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że nie wyobraża sobie sytuacji, by brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwił uczniom przystąpienie do matury. "Myślę, że i związkowcy na ten temat się wypowiadali, mówiąc, że są to granice, których nie wolno przekroczyć" - skomentowała. "Przepisy stanowią jednoznacznie: po pierwsze prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma taki obowiązek, żeby taką radę klasyfikacyjną przeprowadzić, a nauczyciele obowiązek uczestniczenia w radzie klasyfikacyjnej" - wyjaśniła szefowa MEN.

Czytaj więcej
zalewska 1200 pap.jpg
Anna Zalewska: nie widzimy zagrożenia dla matur; rady pedagogiczne w strajkujących szkołach są zaplanowane

- Strajk jest ostatecznością, czubkiem góry lodowej, której nie widzimy wcześniej. Za czasów Platformy Obywatelskiej oświatowe związki zawodowe również protestowały i były ignorowane przez poprzedni rząd, dlatego dialog trójstronny powinien odgrywać większą rolę - stwierdził dr Bartosz Rydliński. Politolog zauważył także, że strajk z natury powinien być dotkliwy, dlatego zagrożenie egzaminów maturalnych jest realne. - Gdyby protest przeprowadzony był w weekendy, to nikt by się nim nie zajął. Strajk jest ostatecznością, ale obywatele mają do niego prawo - dodał.

Zbigniew Lazar ocenił zaś, że Sławomir Broniarz zachowuje się w obłudny sposób. - Przewodniczący ZNP mówił "nie opuściliśmy uczniów". To gdzie byliście w czasie testów gimnazjalnych? Dlaczego nie roznosiliście kart egzaminacyjnych? Dlaczego to musieli robić obcy ludzie, na których teraz plujecie? - pytał. Gość programu stwierdził także, że "przeszkadzanie uczniom w zdawaniu egzaminów jest obrzydliwe". - Nauczyciele chronią swoje dobro kosztem dzieci - komentował.

- Pewne oczekiwania wobec budżetu zostały rozkręcone przez "Nową piątkę PiS". Jak ktoś wyjdzie na plac i zacznie rzucać pieniądze, to ludzie się zbiegną i zaczną je łapać. W końcu przyjdzie jednak ktoś, kto będzie chciał wyrwać cały worek - powiedział prof. Antoni Kamiński. Wykładowca akademicki zaznaczył również, że strajk nauczycieli ma motywy gry politycznej. - Jest to część kampanii wyborczej - mówił.

W poniedziałek (8.04) rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek – według związkowców – skala protestu była na tym samym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Czytaj więcej
Maciej Kopeć kopia 663.jpg
Strajk nauczycieli 2019. Maciej Kopeć: rady klasyfikacyjne muszą się odbyć

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Gość: prof. Antoni Kamiński (Polska Akademia Nauk), dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Zbigniew Lazar (specjalista ds. wizerunku)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 8.11

jp/ag

Czytaj także

Marcin Smolik: przesunięcie terminów egzaminów maturalnych nie wchodzi w grę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:09
- Dokładamy starań, aby egzamin maturalny nie był zagrożony, natomiast słyszmy informacje o tym, że strajk nauczycieli będzie kontynuowany (...), stąd też niezmiernie ważna rola osób, które zgłaszają się jako wolontariusze do kuratoriów i są gotowe pracować w zespołach nadzorujących. Być może będą oni również potrzebni w trakcie matur - powiedział na antenie PR24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk nauczycieli. Tadeusz Cymański (Solidarna Polska): niektórzy zacierają ręce, by nie doszło do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:26
- Można pięknie ścierać się w kampanii wyborczej, ale nie rozgrywajmy sprawy nauczycieli politycznie - powiedział Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski. - Potrzebna jest rozmowa, bo gdy jej nie ma, to koniec. Trzeba rozmawiać, nawet gdy się spieramy - dodał.
rozwiń zwiń