Okrągły stół ws. oświaty. Co dalej z systemem edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 09:14
- Konieczna jest przebudowa całego systemu oświaty - powiedział w audycji "Spory i Kontrowersje" dr Sergiusz Trzeciak. O proteście nauczycieli i obradach oświatowego okrągłęgo stołu mówili też prof. Ewa Marciniak z UW oraz dr Bartosz Rydliński z UKSW. 
Audio
  • Okrągły stół ws. oświaty. Co dalej z systemem edukacji? (Spory i Kontrowersje/Jedynka)
Obrady oświatowego okrągłego stołu
Obrady oświatowego okrągłego stołuFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na Stadionie Narodowym w Warszawie obradował okrągły stół, poświęcony problemom edukacji. - Zawieszenie strajku nie zawiesza naszych starań o lepszą szkołę, lepsze perspektywy dla uczniów i nauczycieli. Najlepszą metodą dojścia do dobrych rozwiązań jest kompromis - mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając obrady.

Zdaniem prof. Ewy Marciniak "okazało się, że edukacja jest tak samo ważną sprawą do rozwiązania i reformowania jak służba zdrowia". - W ciągu 30 lat w edukacji zmieniło się wiele na dobre, np. wreszcie zaczęto mówić o kompetencji miękkiej. Strajk nauczycieli nada dynamikę społeczną wydarzeniom na jesieni. ZNP ma poczucie bycia reprezentantem interesów zawodowych nauczycieli, a mam wątpliwości czy dobrze reprezentuje te interesy - powiedziała Ewa Marciniak.

- Nie da się przestać być podwykonawcą Zachodu bez fundamentalnych zmian w edukacji - powiedział dr Bartosz Rydliński z UKSW. Gość radiowej Jedynki przyznał, że "nie dokonamy tego bez zmian w finansowaniu oświaty". - Rozwiązywanie testów wychodzi studentom bardzo dobrze, ale gdy prosimy o krytyczne spojrzenie i wyjście poza strefę komfortu, to już idzie gorzej, bo uczniowie nie byli tego uczeni - mówi. - Rok wyborczy z reguły jest rokiem protestów. Wtedy grupy zawodowe mają możliwość realizacji części swoich postulatów płacowych - dodał gość audycji.

Według dr. Sergiusza Trzeciaka "konieczna jest przebudowa całego systemu oświaty". - Nauczyciele skoncentrowali się tylko na niskich płacach, a nie zaoferowali konkretnych rozwiązań. W szkolnictwie wyższym poszliśmy w złą stronę. Jeżeli przyjmiemy założenie, że każdy może być magistrem, to ten magister nie będzie dobrze wykształcony. Brak opozycji i związków zawodowych na obradach okrągłego stołu świadczy o tym, że każdy chce grać na swoim polu, na którym określa reguły - stwierdził ekspert ds. komunikacji strategicznej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której goście Agnieszki Kamińskiej poruszyli także temat wyborów do Parlamentu Europejskiego.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Gość: prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski), dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz dr Sergiusz Trzeciak (ekspert ds. komunikacji strategicznej).

Data emisji: 27.04.2019 

Godzina emisji: 8.10

dn/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy etap rozmów w ramach okrągłego stołu edukacyjnego dobiegł końca. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 19:53
Od 30 lat polska oświata jest permanentnie reformowana. Każda kolejna nowa władza przynosi dla szkoły nowe rozwiązania. Zapowiedziany przez premiera okrągły stół wydaje się więc okazją do porozmawiania szerzej na temat systemu edukacji w Polsce. Czy ta okazja zostanie wykorzystana? O tym debatowali goście Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Krzysztof Mazur: edukacja potrzebuje stabilności i wizji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 09:02
- Największym dramatem ostatnich tygodni jest, że nauczyciel, który powinien być autorytetem jest chyba największym przegranym tych protestów - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce przedstawiciel Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie i Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń