Eksperci: propozycja ws. konstytucji to ruch taktyczny

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 09:30
Przedstawiona przez prezydenta propozycja wpisania do ustawy zasadniczej członkostwa w UE i NATO ma teoretyczny charakter - ocenili eksperci w studiu radiowej Jedynki w audycji ”Spory i kontrowersje”. Zaznaczono, że w Sejmie nie ma większości potrzebnej do realizacji tego celu.
Audio
  • 15 lat Polski w UE, wystąpienie Donalda Tuska, propozycje zmian w konstytucji, wybory do Parlamentu Europejskiego (Spory i kontrowersje/Jedynka)
Flagi państw Unii Europejskiej
Flagi państw Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock.com

W przemówieniu wygłoszonym wczoraj podczas obchodów święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda podkreślił, że warto dyskutować, nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o Unii Europejskiej i NATO do naszej konstytucji.

Prof. Antoni Kamiński w audycji ”Spory i kontrowersje” w radiowej Jedynce ocenił, że prezydencka propozycja wprowadzenia do konstytucji sprawy członkostwa w UE i NATO jest próbą zablokowania ataku opozycji, która sugeruje, że PiS ma wyprowadzić Polskę z UE. - Ma ona raczej teoretyczny niż praktyczny charakter – ocenił.

Prof. Kazimierz Kik uważa także, że propozycja prezydenta to posunięcie taktyczne, mające na celu wyciszenie pogłosek płynących z kręgów opozycji. - Konstytucja wymaga reformy, ale tego typu ruch byłby zbyt daleko idący – dodał.

Prof. Sławomir Sowiński ocenił, że Polska ma bardzo dobrą konstytucję, nie ma powodu, by wpisywać do niej bieżącą agendę wyborczą, polityczną. Nie należy grać w ten sposób konstytucją – dodał. Zaznaczył, że jest gorącym zwolennikiem obecności Polski w UE.

Nikt chyba tego nie traktuje do końca poważnie, nie ma dzisiaj większości parlamentarnej, by móc dokonać takich zmian w konstytucji. Trudno sobie wyobrazić taką większość po wyborach. To tylko zabieg wyborczy, a konstytucja powinna być od tego chroniona – mówił.

Bilans członkostwa Polski w UE

Prof. Kazimierz Kik pytany o 15 lat Polski w UE, przedstawił mieszaną ocenę, stwierdził że mamy postęp, zbliżyliśmy się do Zachodu, cywilizacyjnie, gospodarczo. Osiągnięto podstawowe cele ale pojawiły się jednak ujemne strony, które jego zdaniem wynikają z zasad neoliberalnych.

Prof. Sławomir Sowiński powiedział, że bilans jest pozytywny, a negatywne procesy, o których mówi prof. Kik i tak by uderzyły w Polskę; UE tymczasem dostarcza mechanizmów obrony przed nimi. - Buduje polską suwerenność, podmiotowość i daje polskim politykom narzędzia do tego, by Polska stała się państwem silniejszym, a nie słabszym. Inna sprawa, czy polscy politycy z niej korzystają – zaznaczył gość Jedynki.

Dodał, że nie jest bezkrytycznym wielbicielem UE, stwierdził, że obecnie Unia trochę odchodzi od korzeni. Zaznaczył przy tym, że Unia Europejska wiele uczyniła dla wyrównania szans, wiele zainwestowała w naszym kraju.

Prof. Antoni Kamiński, pytany o wybory do europarlamentu, stwierdził natomiast, że PE to instytucja, która miała łączyć narody z centrum w Brukseli, niezależnie od polityki państwowej. – Decydujemy ze względu na preferencje lokalne o sprawach UE. Przy tym kompetencje PE są dość ograniczone – mówił.

Więcej w nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której goście Agnieszki Kamińskiej rozmawiali także o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a także o strategii wyborczej opozycji i przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska i o jego wystąpieniu w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Gość: prof. Sławomir Sowiński, prof. Antoni Kamiński, prof. Kazimierz Kik

Data emisji: 04.05.2019 

Godzina emisji: 8.10

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i UE w konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 12:27
- Trzeba dyskutować nad zmianami w konstytucji, o tym, czy powinniśmy zagwarantować w konstytucji obecność w UE i NATO - osobiście uważam, że tak. Powinniśmy jednak starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: nie może być tak, że władza na co dzień obchodzi konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 15:05
- Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi - powiedział Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: ambicje Tuska są znacznie większe niż bycie jednym z polityków Koalicji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:09
- Donald Tusk w swoim wykładzie sugeruje, że chociaż w pierwszych rzędach siedzą politycy Koalicji Europejskiej, to nie do nich przychodzi mówić; bycie jednym z polityków tej koalicji to nie jego rola. Jego ambicje są znacznie większe – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o zmianach w konstytucji: potrzebny rozdział porządkujący relacje z UE

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:18
- W polskiej konstytucji potrzebny jest rozdział porządkujący relacje między Polską a Unią Europejską - ocenił w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, chodzi o stabilizację obecności naszego kraju we wspólnocie oraz wyznaczenie granic ingerencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Mazurek: możemy rozmawiać nt. proponowanych zmian w konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 17:03
- W UE jesteśmy i będziemy; rozmawiać na temat proponowanych zmian w Konstytucji oczywiście możemy - napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
rozwiń zwiń