X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Proces Witolda Pileckiego i komunistyczne kłamstwa. 71. rocznica śmierci rotmistrza

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:32
- Wmawiano społeczeństwu, że to przeciwko niemu - powiedział w audycji "Spory i kontrowersje" dr Krzysztof Jabłonka, komentując przeprowadzony 71 lat temu proces Witolda Pileckiego. Historię wprowadzania komunizmu i oporu przed nim przybliżali w radiowej Jedynce też dr Grzegorz Wołk z IPN i dr Adam Buława. 
Audio
  • Historycy o procesie Witolda Pileckiego i wprowadzeniu komunizmu (Jedynka/Spory i kontrowersje)
Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.
Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku po pokazowym procesie wykonano wyrok śmierci na Witoldzie Pileckim. W "Życiu Warszawy" ukazał się całostronicowy materiał zatytułowany "Za zbrodnie zdrady narodowej. Uzasadnienie wyroku rejonowego sądu wojskowego w procesie szpiegowskiej grupy Andersa". Informowano w nim, że "oskarżony Witold Pilecki jako płatny rezydent wywiadu Andersa zorganizował na terenie Polski sieć wywiadowczą gromadzącą i przekazującą za granicę wiadomości zawierające tajemnice państwowe, wojskowe i gospodarcze". Czytelnicy dowiedzieli się także, że "za swą działalność szpiegowską Pilecki przyjmował od obcego wywiadu korzyści materialne w dolarach. Ponadto sąd uznał go winnym przygotowywania zamachu na działaczy demokratycznych i wyższych funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, nielegalnego przechowywania broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami".


pilecki.jpg
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Dr Grzegorz Wołk zwrócił uwagę, że ten komunikat w połowie jest prawdziwy.  - Ta siatka rotmistrza Pileckiego faktycznie prowadziła działalność szpiegowską, ale na rzecz narodu, państwa polskiego, a nie jakiegoś Andersa jak to przedstawiano w propagandzie komunistycznej - powiedział. Jak wyjaśnił, zbieranie informacji o tym, jak umacnia się reżim komunistyczny to było szpiegostwo wg słownikowej definicji, natomiast była to działalność na rzecz niepodległego państwa. - Z tej perspektywy rotmistrz Pilecki kontynuował misję, którą prowadził podczas okupacji - podkreślił Wołk.

- On prowadził działalność wywiadowczą. Szpiegostwo jest zawsze związane z płaceniem. On oczywiście nie brał za to żadnych pieniędzy - dodał dr Krzysztof Jabłonka. Wskazał, że duża część społeczeństwa wiedziała, jaka jest prawda, a propaganda była obliczona na nieświadomą część społeczeństwa, "na tych biednych chłopów, którzy przeniesieni do miasta w ogóle nie wiedzieli jak się przez pasy przechodzi". - Im się wciskało, że to dla nich w ogóle istnieje cały PRL - dodał.

- Czasami próbuje się rotmistrza Pileckiego przeciwstawiać pozostałym przedstawicielom ruchu niepodległościowego, konspiracji antykomunistycznej, mówiąc, że on nie walczył - zauważył dr Adam Buława. - To jest oczywiście kompletne uproszczenie i nieprawda - podkreślił. Dodał, że "oni wszyscy chcieli przywrócenia tej Polski prawdziwej, niepodległej", a Pilecki nazywany jest czasami "największym z wyklętych" i ma swoje miejsce także wśród bohaterów II wojny światowej. 

Jak w Polsce instalował się reżim komunistyczny? Jak funkcjonowało podziemie niepodległościowe? Kto decydował się na współpracę i jakich metod używały służby? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z historykami.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Goście: dr Adam Buława, dr Grzegorz Wołk, dr Krzysztof Jabłonka

Data emisji: 25.05.2019 

Godzina emisji: 8.10

fc/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 06:00
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 06:05
W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura rozbił obóz NKWD w Rembertowie uwalniając ponad 500 więźniów.
rozwiń zwiń