Spory i kontrowersje. Zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 09:13
-  PiS zainspirowało wieś i prowincję - powiedział prof. Kazimierz Kik. O wynikach wyborów do Parlamentu Europejksiego mówili też: prof. Ewa Marciniak oraz dr Dawid Piekarz.
Audio
  • Zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Spory i kontrowersje/ Jedynka)
Wicepremier Beata Szydło i rzecznik PiS Beata Mazurek podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze na posła do Parlamentu Europejskiego
Wicepremier Beata Szydło i rzecznik PiS Beata Mazurek podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze na posła do Parlamentu EuropejskiegoFoto: PAP/Piotr Nowak

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22 mandaty, a Wiosna Roberta Biedronia - 3 mandaty - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Zdaniem prof. Ewy Marciniak "kampanię do europarlamentu trzeba ocenić całościowo, bo różne podmioty brały w niej udział". - PiS narzuciło sposób uprawiania kampanii i uważam, że kampania do PE była spolonizowana, a głównym wątkiem była tematyka socjalna jak "Piątka Kaczyńskiego". Konkurenci PiS nie mieli na to odpowiedzi, ponieważ trudno skonstruować konkurencyjny program socjalny. Inne ugrupowania inaczej tematyzowały swoją kampanię. Co do większości, to Polacy są społeczeństwem konserwatywnym i podatnym na strach, a zarządzanie negatywną emocją jest skuteczne w polityce. Koalicji zabrakło odpowiedniego rozpoznania - powiedziała Ewa Marciniak.

Prof. Kazimierz Kik przyznał w studiu radiowej Jedynki, że "wyraźne zwycięstwo zarówno na Węgrzech, we Francji i we Włoszech ugrupowań zbliżonych do PiS świadczy o nowej epoce, która charakteryzuje się tendencją, która uzewnętrznia się w nowym podziale w Parlamencie Europejskim". - Społeczeństwa Europy w coraz większym stopniu mają dosyć polityki neoliberalnej. W kampanii wyborczej Koalicja Europejska popełniła błędy i straciła ponad 1,5 miliona swoich dawnych wyborców. Pod hasłem "pokonać PiS" zapomniano o tym, że trzeba realizować własne założenia polityczne. PiS zainspirowało wieś i prowincję, a Polska nie jest antykatolicka i to co się dzieje w Warszawie nie jest obrazem całej Polski - stwierdził gość audycji "Spory i kontrowersje".

Dr Dawid Piekarz powiedział, że "Koalicja Europejska stała się zakładnikiem własnej narracji". - Jej problemem był brak odrobienia lekcji z wyborów w 2015 roku i brakuje refleksji, dlaczego już wtedy zostali odrzuceni przez wyborców. Zabrakło też programu co można zrobić lepiej, a skupili się na delegitymizacji PiS. Koalicji udało się jednak narzucić bardzo mocną agendę światopoglądową, spór ideowy, ale PiS czuje się wyśmienicie w tych tematach. W kampaniach innych partii było o tym, że ludzie dali ogłupić się 500+ i propagandzie. Uważam, że to argumenty które mogą działać, ale tylko przez chwilę. Ta kampania pokazała dużą odporność PiS, bo w latach 2005-2007 (czas rządów PiS) było wiele kryzysów, a teraz bez większych strat PiS przeszło przez kilka poważnych spraw, jak np. strajk nauczycieli - mówił Dawid Piekarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Goście: prof. Ewa Marciniak, prof. Kazimierz Kik oraz dr Dawid Piekarz

Data emisji: 01.06.2019 

Godzina emisji: 8.10

dn/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 19:03
Jaki wpływ na jesienne wybory do Sejmu i Senatu będzie miał rezultat wyborów do Parlamentu Europejskiego i kto na nich najwięcej zyskał? Goście "Debaty Jedynki"; Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej oraz Paulina Piechna-Więckiewicz z partii Wiosna dyskutowali o wynikach niedzielnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Domański: wyjście PSL byłoby ciosem dla Koalicji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:06
- Koalicja Europejska była postrzegana przez większość Polaków, w ostatnich dniach zwłaszcza, jako formacja lewicowa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń