"Spory i kontrowersje". Postulaty samorządowców kryją niebezpieczeństwo dla państwa?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 10:00
- Za postulatami samorządowców kryje się ogromne niebezpieczeństwo dla państwa - powiedział w audycji "Spory i kontrowersje" Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku. O tej sprawie mówili też prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana oraz dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Zbigniew Krysiak, Zbigniew Lazar oraz dr Bartłomiej Biskup o 21 tezach samorządowców (Jedynka/Spory i kontrowersje)
Międzynarodowe Forum Obywatelskie w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
Międzynarodowe Forum Obywatelskie w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.Foto: PAP/Marcin Gadomski

We wtorek odbyła się sesja "Samorządna Rzeczpospolita" zorganizowana w ramach odbywającego się w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Na spotkaniu samorządowców zorganizowanym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej wysypie Ołowianka zaprezentowanych zostało 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów. Wśród nich znalazł się postulat "federalizacji państwa". 

Do tej sprawy odnieśli się w audycji "Spory i kontrowersje" prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, prof. Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku oraz dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. - W Polsce mamy zjawisko, które od lat trwa, gdzie widzimy, że na samorządy nakłada się coraz więcej obowiązków, nie dając tym samym odpowiedniego finansowania. O tym należy zacząć rozmawiać - ocenił Biskup.

Zdaniem Lazara za postulatami Solidarności "kryje się ogromne niebezpieczeństwo dla państwa, jeśli się temu dobrze przyjrzymy". - Dotyczy to wszystkich punktów mówił. - Rozbawiła mnie teza "Skuteczna ochrona środowiska". Środowisko ma to do siebie, że nie uznaje granic gmin, czy powiatu. Jaki samorząd w powiecie "x" będzie w takim razie skutecznie walczył? - kontynuował.

Zbigniew Krysiak przypomniał natomiast o pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce. Wtedy budowaliśmy nasz kraj na nowo. Widzieliśmy wtedy jeden wspólny cel - pojednanie - przekonywał. - Jan Paweł II mówił o solidarności, a przewodnią myślą programu rządu premiera Morawieckiego jest solidaryzm społeczny - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Goście: prof. Zbigniew Krysiak (z Instytutu Myśli Schumana), Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) oraz dr Bartłomiej Biskup (z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 08.06.2019 

Godzina emisji: 8.10

kad/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politolog: przyszłość Koalicji Europejskiej zależy od decyzji PSL

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 13:45
- PSL ma trzy mandaty, zatem z jednej strony osiągnęło sukces, z drugiej strony straciło elektorat na wsi. Nie zazdroszczę liderom decyzji. Zapewne tzw. doły partyjne chcą, by nie być w tej koalicji, góra może być za jej odnowieniem – mówił dr Bartłomiej Biskup w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń