"Spory i kontrowersje". Eksperci oceniają znaczenie umów polsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 09:41
Decyzja o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy obecnych w Polsce jest "sygnałem dla świata, że USA zmieniły trochę orientację geopolityczną i podejście do Rosji" - mówił w audycji "Spory i kontrowersje" prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk. O tej sprawie mówili też w radiowej Jedynce prof. Waldemar Paruch z Centrum Analiz Strategicznych i Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
Audio
  • Prof. Henryk Domański, prof. Waldemar Paruch i Artur Wróblewski o znaczeniu wizyty Andrzeja Dudy w USA (Spory i kontrowersje/ Jedynka)
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump
Prezydenci Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka

W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. W Polsce mają też powstać centra szkoleniowe, logistyczne oraz amerykańskie dowództwo na poziomie dywizyjnym.

mid-19614403.jpg
Prezydent Andrzej Duda: potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu

Zdaniem prof. Waldemara Parucha, "ten typ jednostek amerykańskich pokazuje, że Amerykanie zaczynają budować infrastrukturę wojskową". - Dotychczasowa polityka zagraniczna zakładała, że zadania polskiego wojska miały być realizowane w kontekście obrony Berlina. Teraz Polska staje się państwem, które ma by w całości zabezpieczane przez wojska NATO - dodał prof. Waldemar Paruch. 

Odstępstwo od porozumienia z Rosją

Profesor Henryk Domański podkreślił, że decyzja USA świadczy o zmianie w amerykańskim podejściu do geopolityki. - To jest odstępstwo od porozumienia z Rosją z lat 90., kiedy obowiązywała niepisana zasada, że wojska amerykańskie nie będą lokowane przy granicy. To sygnał dla świata, że USA zmieniły trochę orientację geopolityczną i podejście do Rosji w ogóle - mówił prof. Henryk Domański. 

Artur Wróblewski dodał, że "porozumienie NATO-Rosja z 1997 roku i Deklaracja rzymska z 2002 roku, tworząca radę współpracy NATO-Rosja, zostały pogwałcone przez działania rosyjskie: m.in. użycie noviczoka i agresję na Ukrainę". - Ważne jest to, że obecność będzie trwała i, co najważniejsze, będzie budżetowana w perspektywie długoterminowej, czyli na 10 lat. Wtedy już na pewno Donald Trump nie będzie prezydentem. Chyba przełamaliśmy barierę - mówił Artur Wróblewski. 

Goście Polskiego Radia rozmawiali też m.in. o polskiej polityce energetycznej, pomysłach federalizacji Polski oraz o obrazie polskiej sceny politycznej. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Goście: prof. Henryk Domański (PAN), prof. Waldemar Paruch (Centrum Analiz Strategicznych) i Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 15.06.2019 

Godzina emisji: 8.10

Polskie Radio, PAP/ mbl/kh

Czytaj także

Marcin Makowski: ta wizyta będzie rzutować na dekady relacji Polska-USA

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 20:38
- To jest wizyta historyczna, bo jej skutkiem są dokumenty rzutujące na dekady przyszłej współpracy polsko-amerykańskiej - przekonywał w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta WP.pl i "Do rzeczy". Gośćmi audycji byli także Witold Repetowicz z Defence24 i Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie militarne

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 09:35
– Do 2016 roku byliśmy krajem członkowskim NATO klasy B. Byliśmy w NATO, natomiast NATO nie było w Polsce – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Witold Waszczykowski, europoseł i były minister spraw wewnętrznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kukiz o bezpieczeństwie: nie chcę, by sowiecka armia wróciła do Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 09:36
– Polska nie jest mocarstwem, które jest w stanie samo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli zaś ktoś ma nam pomagać w utrzymaniu bezpieczeństwa, to z całą pewnością wybieram USA, nie Związek Sowiecki – mówił w Trójce Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15, pytany o porozumienie ws. wojsk USA w Polsce.
rozwiń zwiń