Czy słowo może zabijać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 12:30
W ostatnim czasie wiele mówiło się o destrukcyjnej roli słowa, mowie nienawiści. Czy słowo może zabijać, jaka jest rola słowa, czy słowo ginie w przyspieszającym świecie? Jak odnaleźć wartość słów i docenić ich znaczenie?
Audio
  • O wartości i mocy słowa (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

- Słowo stwarza cały nasz świat, pozwala myśleć. Czasem ocala, czasem zabija - mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" prof. Anna Cegieła z Uniwersytetu Warszawskiego. - Taki, jaki jest nasz język, taki jest nasz świat. Jakich słów używamy, tak sobie wyobrażamy świat - dodaje. 

Jak zaznacza rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, język jest nam potrzebny, żeby porozumieć się z drugim człowiekiem. - Dużo lepiej wychodzi nam mówienie o kimś niż rozmowa z kimś. Oduczyliśmy się rozmawiania, dialogowania, i dlatego świat wydaje się gorszy i dlatego jest coraz więcej informacji o "onych". To "oni" robią wszystko źle, my robimy wszystko dobrze - mówi prof. Anna Cegiela.

Dr Karolina Hanssen z Centrum Badań nad Uprzedzeniami (UW) zwraca z kolei uwagę na powszechnie używane stereotypy i uprzedzenia. - W memach, filmach, w telewizji. Uważamy je za coś skrótowego, co upraszcza nasz świat - ocenia. 

- Mam nadzieję, że przestaniemy tolerować i bagatelizować mowę nienawiści. Im więcej nienawistnych określeń słyszmy, tym bardziej się przyzwyczajamy. To niebezpieczna droga - zaznacza gość Jedynki. 

Jak walczyć ze stereotypami? Czym różni się nieetyczna komunikacja od mowy nienawiści? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: prof. Anna Cegieła ( Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski), dr Karolina Hanssen (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 15.05

kh

Czytaj także

Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:56
Państwowe Wydawnictwo Naukowe opublikowało wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej już edycji jest wyraz "dzban". 
rozwiń zwiń