X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy słowo może zabijać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 12:30
W ostatnim czasie wiele mówiło się o destrukcyjnej roli słowa, mowie nienawiści. Czy słowo może zabijać, jaka jest rola słowa, czy słowo ginie w przyspieszającym świecie? Jak odnaleźć wartość słów i docenić ich znaczenie?
Audio
  • O wartości i mocy słowa (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

- Słowo stwarza cały nasz świat, pozwala myśleć. Czasem ocala, czasem zabija - mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" prof. Anna Cegieła z Uniwersytetu Warszawskiego. - Taki, jaki jest nasz język, taki jest nasz świat. Jakich słów używamy, tak sobie wyobrażamy świat - dodaje. 

Jak zaznacza rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, język jest nam potrzebny, żeby porozumieć się z drugim człowiekiem. - Dużo lepiej wychodzi nam mówienie o kimś niż rozmowa z kimś. Oduczyliśmy się rozmawiania, dialogowania, i dlatego świat wydaje się gorszy i dlatego jest coraz więcej informacji o "onych". To "oni" robią wszystko źle, my robimy wszystko dobrze - mówi prof. Anna Cegiela.

Dr Karolina Hanssen z Centrum Badań nad Uprzedzeniami (UW) zwraca z kolei uwagę na powszechnie używane stereotypy i uprzedzenia. - W memach, filmach, w telewizji. Uważamy je za coś skrótowego, co upraszcza nasz świat - ocenia. 

- Mam nadzieję, że przestaniemy tolerować i bagatelizować mowę nienawiści. Im więcej nienawistnych określeń słyszmy, tym bardziej się przyzwyczajamy. To niebezpieczna droga - zaznacza gość Jedynki. 

Jak walczyć ze stereotypami? Czym różni się nieetyczna komunikacja od mowy nienawiści? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: prof. Anna Cegieła ( Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski), dr Karolina Hanssen (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 15.05

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:56
Państwowe Wydawnictwo Naukowe opublikowało wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej już edycji jest wyraz "dzban". 
rozwiń zwiń