- Słowo stwarza cały nasz świat, pozwala myśleć. Czasem ocala, czasem zabija - mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" prof. Anna Cegieła z Uniwersytetu Warszawskiego. - Taki, jaki jest nasz język, taki jest nasz świat. Jakich słów używamy, tak sobie wyobrażamy świat - dodaje.
Jak zaznacza rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, język jest nam potrzebny, żeby porozumieć się z drugim człowiekiem. - Dużo lepiej wychodzi nam mówienie o kimś niż rozmowa z kimś. Oduczyliśmy się rozmawiania, dialogowania, i dlatego świat wydaje się gorszy i dlatego jest coraz więcej informacji o "onych". To "oni" robią wszystko źle, my robimy wszystko dobrze - mówi prof. Anna Cegiela.
Dr Karolina Hanssen z Centrum Badań nad Uprzedzeniami (UW) zwraca z kolei uwagę na powszechnie używane stereotypy i uprzedzenia. - W memach, filmach, w telewizji. Uważamy je za coś skrótowego, co upraszcza nasz świat - ocenia.
- Mam nadzieję, że przestaniemy tolerować i bagatelizować mowę nienawiści. Im więcej nienawistnych określeń słyszmy, tym bardziej się przyzwyczajamy. To niebezpieczna droga - zaznacza gość Jedynki.
Jak walczyć ze stereotypami? Czym różni się nieetyczna komunikacja od mowy nienawiści? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska
Gość: prof. Anna Cegieła ( Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski), dr Karolina Hanssen (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 9.03.2019
Godzina emisji: 15.05
kh