Polska coraz atrakcyjniejsza dla imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:07
Stajemy się społeczeństwem coraz bardziej bogatym, a przez to atrakcyjniejszym dla potencjalnych migrantów, jako wybór miejsca do życia. Czy migracja to szansa na zapełnienie luki demograficznej, czy tylko kłopot?
Audio
  • Migracja - kłopot czy szansa dla Polski? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Istvan Csak

Z prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do 2015 roku ubędzie około czterech milionów Polaków. To może oznaczać poważne problemy dla gospodarki i być może dla życia społecznego.

Dr Marta Anacka zwraca uwagę, że trendy depopulacyjne są zauważalne od lat. Spowodowane jest to zmianą kulturową, która powoduje, że mamy obniżoną płodność. Podkreśla, że wszystkie prognozy obarczone są błędem. - One nie są w stanie w dobry sposób oszacować tego, z jakimi tendencjami będziemy mieli do czynienia w przyszłości, jeśli chodzi o migrację, bo jej nie doszacowują - mówi ekspert. Według niej, żadne programy pro populacyjne np. 500+ nie są w stanie zmienić tendencji demograficznych, choć mogą je osłabić. Uważa też za nierealne, aby imigracja zarobkowa mogła wypełnić ubytek liczby Polaków.

Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej jest sceptyczny co do wszelkich prognoz. Daje przykład GUS, który szacował liczbę urodzin w 2017 roku na ok. 300 tysięcy. - Później musiał się skorygować, bo w 2017 było ponad 400 tysięcy - mówi gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. Jego zdaniem, polskość ma charakter kulturowy, a nie etniczny, czy rasowy.

Redaktor Jakub Majmurek uważa, że nie unikniemy tego, iż będziemy stawali się społeczeństwem bardziej zróżnicowanym i wielokulturowym. - Jest pytanie w jaki sposób tym procesem w sposób sensowny zarządzać - mówi. Jego zdaniem, w tym jest wiele szans, ale również zagrożeń.

Ilu imigrantów powinno rocznie osiedlać się w Polsce, żeby zlikwidować lukę demograficzną? Jaka powinna być polityka wobec emigrantów? Czy możliwa jest ich asymilacja? Czy Polska ma korzyść z cudzoziemskich pracowników? Gdzie jest granica, po której przekroczeniu Polska stanie się państwem wielokulturowym?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: dr Marta Anacka (Ośrodek Badań nad Migracjami UW), Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej - Fundacja wydała poradnik "Jak polonizować imigrantów?"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 15.07

agCzytaj także

Czy słowo może zabijać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 12:30
W ostatnim czasie wiele mówiło się o destrukcyjnej roli słowa, mowie nienawiści. Czy słowo może zabijać, jaka jest rola słowa, czy słowo ginie w przyspieszającym świecie? Jak odnaleźć wartość słów i docenić ich znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wartości spajające NATO są jeszcze aktualne?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 12:00
W audycji mówiliśmy o wartościach łączących świat szeroko rozumianego "Zachodu". Pretekstem do rozmowy była 20. rocznica wejścia Polski do NATO. Czy wartości spajające Sojusz są dziś jeszcze aktualne, co łączy dwie strony Atlantyku, czy prawdą jest, że mamy do czynienia z upadkiem Okcydentu i jakie to niesie konsekwencje dla naszego kraju, naszych wartości?
rozwiń zwiń