Pedofilia wśród księży. Jak pomóc ofiarom?

Episkopat przedstawił w połowie marca raport o skali pedofilii w Kościele. Z zebranych danych wynika, że od 1 stycznia 1990 roku do końca czerwca ubiegłego roku diecezjom i zakonom zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przed duchownych. 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bruce Stanfield/Shutterstock.com
O Audycji

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że pedofilia w Kościele hańbi Kościół. - Kiedy mówimy o kwestii pedofilii w Kościele to nasuwają sie trzy słowa, które charakteryzują tę sprawę: ból, wstyd i żal, że coś takiego w ogóle miało miejsce - zaznacza ksiądz.

- Szansą dla Kościoła jest mowienie prawdy, przyznanie sie do grzechu i dążenie do wypracowania takich norm, które te wypadki całkowicie zlikwidują - mówi redaktor Marcin Przeciszewski (Katolicka Agencja Informacyjna). - Bardzo ważną sprawą jest pomoc ofiarom, która wymaga wyraźnych kroków ze strony Kościoła. Myślę, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się systemu pomocy ofiarom - ocenia.

Redaktor Piotr Szumlewicz (lewica.pl) zaznacza, że problem polega na tym, że "Kościół sam dosyć arbitralnie powiedział ilu jest księży pedofilów w oparciu o swoje własne metody". - Skala pedofilii w Kościele jest o wiele większa. Kościół jest instytucją zamkniętą i skupioną na sobie, a przykłady wszystkich innych krajów pokazują, że aby rozwiązać problem pedofilii w Kościele musi wejść prokuratura i świeckie komisje - dodaje.

Psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksandra Piotrowska, podkreśla, że przemoc o charakterze seksulanym to najokrutniejszy rodzaj przemocy jaka może spotkać dziecko. - Szczególnie jeśli sprawcami są ludzie bardzo dla dziecka ważni: rodzice, kapłani, nauczyciele. Wtedy konsekwencje tej krzywdy są wyjątkowo poważne - podkreśla. - Ale co zadziwiające, dzieci bywają o wiele silniejsze niż nam się wydaje. Szacuje się, że nawet 30 procent ofiar radzi sobie samodzielnie z doznaną krzywdą - mówi psycholog.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik KEP), red. Marcin Przeciszewski (KAI), red. Piotr Szumlewicz (lewica.pl), Aleksandra Piotrowska (psycholog dziecięcy UW)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 15.07

kh

Playlista