X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pedofilia wśród księży. Jak pomóc ofiarom?

Episkopat przedstawił w połowie marca raport o skali pedofilii w Kościele. Z zebranych danych wynika, że od 1 stycznia 1990 roku do końca czerwca ubiegłego roku diecezjom i zakonom zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przed duchownych. 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bruce Stanfield/Shutterstock.com
O Audycji

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że pedofilia w Kościele hańbi Kościół. - Kiedy mówimy o kwestii pedofilii w Kościele to nasuwają sie trzy słowa, które charakteryzują tę sprawę: ból, wstyd i żal, że coś takiego w ogóle miało miejsce - zaznacza ksiądz.

- Szansą dla Kościoła jest mowienie prawdy, przyznanie sie do grzechu i dążenie do wypracowania takich norm, które te wypadki całkowicie zlikwidują - mówi redaktor Marcin Przeciszewski (Katolicka Agencja Informacyjna). - Bardzo ważną sprawą jest pomoc ofiarom, która wymaga wyraźnych kroków ze strony Kościoła. Myślę, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się systemu pomocy ofiarom - ocenia.

Redaktor Piotr Szumlewicz (lewica.pl) zaznacza, że problem polega na tym, że "Kościół sam dosyć arbitralnie powiedział ilu jest księży pedofilów w oparciu o swoje własne metody". - Skala pedofilii w Kościele jest o wiele większa. Kościół jest instytucją zamkniętą i skupioną na sobie, a przykłady wszystkich innych krajów pokazują, że aby rozwiązać problem pedofilii w Kościele musi wejść prokuratura i świeckie komisje - dodaje.

Psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksandra Piotrowska, podkreśla, że przemoc o charakterze seksulanym to najokrutniejszy rodzaj przemocy jaka może spotkać dziecko. - Szczególnie jeśli sprawcami są ludzie bardzo dla dziecka ważni: rodzice, kapłani, nauczyciele. Wtedy konsekwencje tej krzywdy są wyjątkowo poważne - podkreśla. - Ale co zadziwiające, dzieci bywają o wiele silniejsze niż nam się wydaje. Szacuje się, że nawet 30 procent ofiar radzi sobie samodzielnie z doznaną krzywdą - mówi psycholog.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik KEP), red. Marcin Przeciszewski (KAI), red. Piotr Szumlewicz (lewica.pl), Aleksandra Piotrowska (psycholog dziecięcy UW)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 15.07

kh

Playlista