X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie media tworzymy w Polsce?

Czym w istocie są media? Czy każdy podmiot informujący o wydarzeniu lub komentujący je możemy uznać za medium? O tym dyskutowali goście Jedynki.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
O Audycji

- Dziennikarstwo jest rzemiosłem, które ludzkość ćwiczy się od ponad 200 lat – mówił prof. Maciej Mrozowski, medioznawca z UW. Jak dodaje, w toku tej historii wypracowano szereg metod, które mają redukować pewnego rodzaju zadrażnienia. Przypomina, że aby dojść do prawdy, w pierwszej kolejności trzeba oddzielić fakty od opinii.  Są sposoby, żeby zweryfikować fakty i bronić czegoś, jako faktu, jako opisu rzeczywistości i jednocześnie precyzyjnie oddzielać poglądy. Mieszanie tego niestety jest taką praktyką medialną, która urodziła się w krajach zachodnich w ciągu ostatnich 50 lat – przyznał.

Zdaniem medioznawcy dr Jolanty Hajdasz media w Polsce są na etapie dążenia do równowagi. – Chyba nigdy po 1989 r. nie było takiej wolności wypowiedzi, jak mamy dzisiaj. Przy wszystkich problemach, jakie na rynku mediów istnieją, krytykę z mojej strony na temat czegokolwiek prosiłabym przyjmować z tym fundamentalnym założeniem – mówiła.

Z kolei Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, przywołała sytuację, kiedy za wolność słowa dziennikarz stracił pracę. – Myślę tutaj o ostatnim wydarzeniu w Gdańsku. Z portalu został wyrzucony redaktor za dopuszczenie materiału, który nie spodobał się władzom – przypomniała. Jej zdaniem Centrum Monitoringu Wolności Prasy zna więcej takich przypadków. Uważa też, że w prasie regionalnej jest dużo większy problem z niezależnością dziennikarską niż w prasie ogólnopolskiej.  

Natomiast dr Adam Ostolski, socjolog i publicysta "Krytyki Politycznej" nie zgodził się ze stwierdzeniem, że obecnie wolność słowa jest największa od 1989 roku. – Ale mamy największy pluralizm, od kiedy pamiętam. Moim zdaniem podstawowe reguły rzetelnej debaty i rzetelnego dziennikarstwa nie są w Polsce przestrzegane. Przywołał wyniki badania opinii publicznej, w którym pytano ludzi o to, jak odbierają programy informacyjne w różnych stacjach telewizyjnych. – Okazało się, że większość respondentów mówiła, że te obrazy rzeczywistości są tak różne, że trudno uznać, iż mówią o tym samym świecie. 80 proc. badanych powiedziało, że nie wiadomo, jaka jest prawda. Moim zdaniem jest to wielka klęska dziennikarstwa w ogóle – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Jolanta Hajdasz (medioznawca, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Centrum Monitoringu Wolności Prasy), Joanna Lichocka (posłanka PiS, członkini Rady Mediów Narodowych), dr Adam Ostolski (socjolog, publicysta "Krytyki Politycznej"), prof. Maciej Mrozowski (medioznawca, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.04.2019

Godzina emisji: 15.07

abi/kd

Playlista