Jakie media tworzymy w Polsce?

Czym w istocie są media? Czy każdy podmiot informujący o wydarzeniu lub komentujący je możemy uznać za medium? O tym dyskutowali goście Jedynki.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
O Audycji

- Dziennikarstwo jest rzemiosłem, które ludzkość ćwiczy się od ponad 200 lat – mówił prof. Maciej Mrozowski, medioznawca z UW. Jak dodaje, w toku tej historii wypracowano szereg metod, które mają redukować pewnego rodzaju zadrażnienia. Przypomina, że aby dojść do prawdy, w pierwszej kolejności trzeba oddzielić fakty od opinii.  Są sposoby, żeby zweryfikować fakty i bronić czegoś, jako faktu, jako opisu rzeczywistości i jednocześnie precyzyjnie oddzielać poglądy. Mieszanie tego niestety jest taką praktyką medialną, która urodziła się w krajach zachodnich w ciągu ostatnich 50 lat – przyznał.

Zdaniem medioznawcy dr Jolanty Hajdasz media w Polsce są na etapie dążenia do równowagi. – Chyba nigdy po 1989 r. nie było takiej wolności wypowiedzi, jak mamy dzisiaj. Przy wszystkich problemach, jakie na rynku mediów istnieją, krytykę z mojej strony na temat czegokolwiek prosiłabym przyjmować z tym fundamentalnym założeniem – mówiła.

Z kolei Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, przywołała sytuację, kiedy za wolność słowa dziennikarz stracił pracę. – Myślę tutaj o ostatnim wydarzeniu w Gdańsku. Z portalu został wyrzucony redaktor za dopuszczenie materiału, który nie spodobał się władzom – przypomniała. Jej zdaniem Centrum Monitoringu Wolności Prasy zna więcej takich przypadków. Uważa też, że w prasie regionalnej jest dużo większy problem z niezależnością dziennikarską niż w prasie ogólnopolskiej.  

Natomiast dr Adam Ostolski, socjolog i publicysta "Krytyki Politycznej" nie zgodził się ze stwierdzeniem, że obecnie wolność słowa jest największa od 1989 roku. – Ale mamy największy pluralizm, od kiedy pamiętam. Moim zdaniem podstawowe reguły rzetelnej debaty i rzetelnego dziennikarstwa nie są w Polsce przestrzegane. Przywołał wyniki badania opinii publicznej, w którym pytano ludzi o to, jak odbierają programy informacyjne w różnych stacjach telewizyjnych. – Okazało się, że większość respondentów mówiła, że te obrazy rzeczywistości są tak różne, że trudno uznać, iż mówią o tym samym świecie. 80 proc. badanych powiedziało, że nie wiadomo, jaka jest prawda. Moim zdaniem jest to wielka klęska dziennikarstwa w ogóle – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Jolanta Hajdasz (medioznawca, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Centrum Monitoringu Wolności Prasy), Joanna Lichocka (posłanka PiS, członkini Rady Mediów Narodowych), dr Adam Ostolski (socjolog, publicysta "Krytyki Politycznej"), prof. Maciej Mrozowski (medioznawca, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.04.2019

Godzina emisji: 15.07

abi/kd

Playlista