Czy konstytucja jest Polakom potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 11:44
W piątek obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Padło wiele pięknych słów o długiej tradycji polskiego demokratyzmu i konstytucjonalizmu. Konstytucja 3 maja jest powodem do narodowej dumy. W ostatnich latach słowo "konstytucja" jest wyjątkowo często powtarzane. Jaka jest istota konstytucji, jaką wartość stanowi w życiu społecznym Polaków? O tym dyskutowali goście Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg: Jacek Sasin, prof. Jacek Zaleśny, prof. Marek Kornat, prof. Ryszard Piotrowski.
Audio
  • Wokół konstytucji z 1997 roku (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prof. Marek Kornat uważa, że konstytucja, która obecnie obowiązuje, nie jest aktem doskonałym. - Wydaje mi się, że jednak daje jakieś ramy funkcjonowania najwyższych władz państwa – zauważa, ale dodaje, że zastąpienie jej inną ustawą jak najbardziej jest możliwe. – Im żywsza byłaby dyskusja wokół ustawy zasadniczej, tym lepiej z punktu widzenia obywateli. Sądzę, że wszystko sprowadza się do kluczowej kwestii - czy dla Polski lepszy jest ustrój prezydencki czy ustrój gabinetowo-parlamentarny – mówi.

Zdaniem Jacka Sasina konstytucja dziś obowiązująca w momencie tworzenia opierała się na tym, żeby z jednej strony zagwarantować prawa obywatelskie, a z drugiej strony zabezpieczyć ówczesne elity przed narodem. –  Mam wrażenie, że próbowano budować system polityczny również poprzez zapisy konstytucyjne, które w jakiś sposób umacniałyby władzę elit, a jednak z przekonaniem, że społeczeństwo nie do końca wie, co jest dla niego dobre – zauważa Jacek Sasin.

Prof. Jacek Zaleśny zapytany, czy konstytucja jest Polakom niezbędna odpowiada, że niezbędne są ramy działania, które określają, w jaki sposób należy postępować. – Oczywiście ramy te muszą być wypełniane konkretnymi aktami normatywnymi, ale też praktyką ukierunkowaną na wykonywanie tych wartości, które są dla nas wartościami wspólnymi. Bez takich ram prawno-ustrojowych wszystko się sypie. Minimum, które łączy polityczną wspólnotę jest każdemu potrzebne – stwierdza.

Z kolei prof. Ryszard Piotrowski jest zdania, że konstytucję z 1997 roku można zmienić, ale z zachowaniem pewnych warunków. – To zależy od tego, jaką mamy propozycję. Czy ma zagwarantować więcej wolności czy mniej. Jeżeli napiszemy w konstytucji, że organami państwa pozostającymi pod zwierzchnictwem prezydenta są rząd, Sejm, Senat, siły zbrojone, sądy to ja tego nie popieram – przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Jacek Sasin (historyk, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), prof. Jacek Zaleśny (Uniwersytet Warszawski), prof. Marek Kornat (UKSW), prof. Ryszard Piotrowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 15.15

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadek chrześcijaństwa w Europie to fakt, czy publicystyczna teza?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
Jak to wpłynie na przyszłość naszego kontynentu? Przyczynkiem do rozmowy na ten temat są wydarzenia z Paryża. Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.
rozwiń zwiń