O sytuacji w polskim Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 11:45
Przyczynkiem do rozmowy była wypowiedź Leszka Jażdżewskiego, który 3 maja wystąpił na Uniwersytecie Warszawskim przed Donaldem Tuskiem. Redaktor naczelny pisma "Liberte" powiedział między innymi, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".
Audio
  • O sytuacji w polskim Kościele katolickim (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zdaniem Leszka Jażdżewskiego, "polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody". Wyraził też pogląd, że "dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków". "Ale rywalizacja na inwektywy i negatywne emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry" - powiedział 3 maja Jażdżewski. 

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" o sprawie dyskutowali: prof. Jan Grosfeld (politolog, UKSW), prof. Jan Żaryn (senator PiS, historyk Kościoła), red. Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna) oraz o. Stanisław Tasiemski (KAI). Czy polski Kościół ma duży wpływ na polskie społeczeństwo i politykę? Jak zmienia się polski Kościół?Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Jan Grosfeld (politolog, UKSW), prof. Jan Żaryn (senator PiS, historyk Kościoła), red. Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna), o. Stanisław Tasiemski (KAI)

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 15.08

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadek chrześcijaństwa w Europie to fakt, czy publicystyczna teza?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
Jak to wpłynie na przyszłość naszego kontynentu? Przyczynkiem do rozmowy na ten temat są wydarzenia z Paryża. Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.
rozwiń zwiń