Czym jest obecnie Unia Europejska i jej wartości?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 14:13
Oczekiwanie, iż ludzie są skłonni do przebaczenia, do pojednania, co obecnie jest czymś oczywistym, zostało wniesione do kultury europejskiej przez chrześcijaństwo. Współtwórca wspólnot Robert Schuman uważał, że demokracja bez chrześcijaństwa zamieni się w rodzaj dyktatury.
Audio
  • Czy wartości stojące u podstaw utworzenia EWG, a później UE są jeszcze aktualne ? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz zwraca uwagę, że na początku integracja miała charakter funkcjonalny. - Ekonomia była instrumentem tylko do tego, żeby zrealizować inne, ważniejsze cele, takie jak warunki pokoju w Europie - mówi historyk. Jego zdaniem, można powiedzieć, że narody Europy Zachodniej i Środkowej są pojednane, a ewentualne konflikty wynikają z bieżących zadrażnień. Zwraca też uwagę, że demokracja jest produktem ściśle chrześcijańskim. - To  demokracja ateńska przefiltrowana przez chrześcijańską koncepcję człowieka - wyjaśnia.

Dr Ryszard Żółtaniecki uważa, że obecnie mamy do czynienia z walką dwóch światów. Jednym są wartości, które legły u podstaw założenia najpierw EWG, a potem Unii, a drugi jakobiński, alternatywny, który zrodził się w okolicach 1968 roku i zaczął w Unii dominować.Podkreśla, że Europa zmaga się z poważnym kryzysem demograficznym, a na kontynent ptzybywaja ludzie z innych kultur. Postępuje też proces laicyzacji. - On jest wygodną herezją i pozwala na wiele więcej niż normy chrześcijańskie - ocenia.

Prof. Zdzisław Krysiak uważa, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której system ideologii neoliberalnej łączy się z kapitałem i staje się mocnym, agresywnym narzędziem, które ma swój cel. - Pewnym błędem - moim zdaniem - wielu polityków Europy Wschodniej jest podejście do tego, co reprezentują ci tam na zachodzie, że oni działają w dobrej woli - mówi gość Jedynki.

Jaką rolę pełni kilkanaście tysięcy firm lobbingowych w Brukseli? Czy Robert Schuman dobrze przewidywał przyszłość Europy? Czy jest coś, co spaja obecnie państwa UE?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (historyk, politolog, UKSW), prof. Zdzisław Krysiak (SGH, prezes Instytut Myśli Schumana), dr Ryszard Żółtaniecki (socjolog, dyplomata)

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 15.08

ag
Czytaj także

Robert Schuman. Jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 05:30
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu, to wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy. 57 lat temu zmarł Robert Schuman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schuman, Monnet, Adenauer - ojcowie integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
W audycji rozmawialiśmy o architektach projektu integracji europejskiej - Robercie Schumanie, Jeanie Monnecie i Konradzie Adenauerze. 9 maja przypada Dzień Europy.
rozwiń zwiń