X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym jest obecnie Unia Europejska i jej wartości?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 14:13
Oczekiwanie, iż ludzie są skłonni do przebaczenia, do pojednania, co obecnie jest czymś oczywistym, zostało wniesione do kultury europejskiej przez chrześcijaństwo. Współtwórca wspólnot Robert Schuman uważał, że demokracja bez chrześcijaństwa zamieni się w rodzaj dyktatury.
Audio
  • Czy wartości stojące u podstaw utworzenia EWG, a później UE są jeszcze aktualne ? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz zwraca uwagę, że na początku integracja miała charakter funkcjonalny. - Ekonomia była instrumentem tylko do tego, żeby zrealizować inne, ważniejsze cele, takie jak warunki pokoju w Europie - mówi historyk. Jego zdaniem, można powiedzieć, że narody Europy Zachodniej i Środkowej są pojednane, a ewentualne konflikty wynikają z bieżących zadrażnień. Zwraca też uwagę, że demokracja jest produktem ściśle chrześcijańskim. - To  demokracja ateńska przefiltrowana przez chrześcijańską koncepcję człowieka - wyjaśnia.

Dr Ryszard Żółtaniecki uważa, że obecnie mamy do czynienia z walką dwóch światów. Jednym są wartości, które legły u podstaw założenia najpierw EWG, a potem Unii, a drugi jakobiński, alternatywny, który zrodził się w okolicach 1968 roku i zaczął w Unii dominować.Podkreśla, że Europa zmaga się z poważnym kryzysem demograficznym, a na kontynent ptzybywaja ludzie z innych kultur. Postępuje też proces laicyzacji. - On jest wygodną herezją i pozwala na wiele więcej niż normy chrześcijańskie - ocenia.

Prof. Zdzisław Krysiak uważa, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której system ideologii neoliberalnej łączy się z kapitałem i staje się mocnym, agresywnym narzędziem, które ma swój cel. - Pewnym błędem - moim zdaniem - wielu polityków Europy Wschodniej jest podejście do tego, co reprezentują ci tam na zachodzie, że oni działają w dobrej woli - mówi gość Jedynki.

Jaką rolę pełni kilkanaście tysięcy firm lobbingowych w Brukseli? Czy Robert Schuman dobrze przewidywał przyszłość Europy? Czy jest coś, co spaja obecnie państwa UE?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (historyk, politolog, UKSW), prof. Zdzisław Krysiak (SGH, prezes Instytut Myśli Schumana), dr Ryszard Żółtaniecki (socjolog, dyplomata)

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 15.08

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robert Schuman – jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 06:00
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu, to wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schuman, Monnet, Adenauer - ojcowie integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
W audycji rozmawialiśmy o architektach projektu integracji europejskiej - Robercie Schumanie, Jeanie Monnecie i Konradzie Adenauerze. 9 maja przypada Dzień Europy.
rozwiń zwiń