O sytuacji weteranów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:25
Jakie są losy weteranów po odejściu z wojska? Jak wygląda ich życie? W jaki sposób pomaga im państwo? Co oznacza być żołnierzem Wojska Polskiego? Na te pytania odpowiadali goście Małgorzaty Raczyńskiej - Weinsberg w audycji "Gdzie jest pan Cogito". 
Audio
  • O sytuacji weteranów w Polsce (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Wojsko Polskie
Wojsko PolskieFoto: Shutterstock.com/De Visu

Weterani walk o niepodległość oraz weterani działań poza granicami państwa stanowią dwie grupy społeczne, którym dedykowana jest szczególna pomoc państwa. - Nasza konstytucja daje szczególne uprawnienia weteranom walk o niepodległość. (...) Kraj nie zapomniał o nas czyli o weteranach działań poza granicami państwa, którzy pojawili się, kiedy zaczęliśmy prowadzić działania bojowe - powiedział płk. Leszek Stępień, dowódca Centrum Weterana w Warszawie. 

W 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą weteranów walczących na misjach zagranicznych. Daje ona możliwość m.in. leczenia, rehabilitacji i dojścia do zdrowia tej grupy społecznej - Buduje się pewien system wsparcia dla weteranów. To jest bardzo mały okres czasu, dopiero osiem lat. Na pewno idziemy w dobrym kierunku - dodał pułkownik. 

Płk. Andrzej Kruczyński w 2003 roku dowodził spektakularnej akcji polskiej jednostki GROM w irackim porcie Umm Kasr. - To było zwieńczenie powszednich działań. To nie jest tak, że pojechaliśmy do Iraku i dostaliśmy bardzo odpowiedzialne zadanie. Gdyby nie było misji zagranicznych na Haiti w 1994 roku, gdyby nie było misji egzotycznych w Kosowie i Macedonii to nie byłoby wydarzeń w Iraku - stwierdził. 

O współpracy z weteranami II Wojny Światowej opowiedział na antenie radiowej Jedynki Marcin Doromoniec, wolontariusz. - Przebywanie z tymi ludźmi daje ogromną satysfakcję, ale żeby w ogóle to robić trzeba nawiązać nić porozumienia, zdobyć zaufanie tych ludzi - zaznaczył wolontariusz. 

Na jakie wsparcie mogą liczyć weterani II Wojny Światowej? Z jakimi problemami zgłaszają się ludzie z zagranicznych misji? Czy żołnierze z mniej elitarnych formacji mają tyle szczęścia żeby znaleźć prace która ich satysfakcjonuje? Co oznacza bycie żołnierzem Wojska Polskiego?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: płk. Leszek Stępień (dowódca Centrum Weterana w Warszawie), płk. Andrzej Kruczyński (dowódca jednostki GROM, dowódca GROM - u w czasie misji irackiej), Mariusz Doromoniec (wolontariusz, który współpracuje z weteranami II WŚ).

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 15.08

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohaterowie naszych czasów. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:55
Zakładają mundury po to, aby służyć nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Służba wiąże się często z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia żołnierza. Polska od ośmiu lat świętuje w dniu 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Armia. Żołnierze: serwisanci, którzy brali udział w misjach, też powinni mieć status weterana

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 09:43
- Dzień weterana to nie święto kombatanta, jak wydaje się wielu ludziom. To impreza ukazująca żołnierzy, którzy jeździli na misje, by się podczas nich sprawdzić i wykonać swoje obowiązki - powiedział w Polskim Radiu 24 sierżant rezerwy Szymon Mutwicki. Gośćmi audycji byli również wojskowi Maciej Zybala, Mariusz Sybilski i Arkadiusz Kawka.
rozwiń zwiń