Czym są elity?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 15:00
Czy w Polsce mamy elity? Czy może jednak ci, którzy chcieliby za te elity uchodzić, przypisują sobie ten tytuł? W audycji "Gdzie jest pan Cogito" goście Małgorzaty Raczyńskiej debatowali na temat różnic w pojęciu "elit"i jego znaczeniu w aspekcie społecznym i  historycznym. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/free photos

- Definicji jest sporo i są one różnorodne. Pierwsze kryterium to takie czysto formalne, że elity zajmują szczytowe miejsca w różnych hierarchiach. Tych mamy wiele i trzeba umieć znaleźć kryteria wartości i wyodrębnić obszar, których one dotyczą - powiedział na antenie radiowej Jedynki dr Ryszard Żółtaniecki, politolog. Gość zaznacza, że istnieje drugie znaczenie elity, w której grupy posiadają wyjątkowe cechy ważne dla funkcjonowania danej zbiorowości. - Te drugie pojęcie jest w dzisiejszych czasach częściej używane - dodaje. 

Redaktor Jakub Majmurek w audycji zaznacza, że walka z elitami jest cechą ruchów populistycznych, a nie doktryn lewicowych - To populizm brał na cel elity i organizował swój komunikat polityczny i my mówimy tutaj w imieniu ludu. Dzisiejsza populistyczna fala, jaka przetacza się przez systemy polityczne wszystkich demokracji zachodnich i bliskich peryferii Zachodu takich jak Polska, jest falą bynajmniej nie lewicową - dodaje. 

Dr Janusz Szewczak, poseł PiS, zwraca uwagę na problem dzisiejszego świata, który zniekształca pojęcie elity i utożsamia je z osobami nieprzynależącymi do tej grupy. - Wydaje mi się, że jesteśmy dzisiaj bardzo daleko od pierwotnego znaczenia słowa "elita", bo jednak są to jakieś wzorce zachowań, wartości, odpowiedzialności. Dzisiaj jest kompletnie inaczej. Elita jest utożsamiana z celebrytami - mówi poseł. 

Jak wyglądały elity w II RP? Czy "Resortowe dzieci" miały łatwiejszy start w III RP? Jak funkcjonuje system współczesnej debaty publicznej? Czy elity w Polsce są potrzebne?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg 

Goście: dr Ryszard Żółtaniecki (politolog i socjolog Collegium Civitas),  red. Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), dr Janusz Szewczak (poseł PiS, autor książki "Koniec Świata Starych Elit"), oraz dr Marcin Święcicki (poseł Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 16.10

ans/DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Belka: czuje się człowiekiem spełnionym

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:08
Profesor nauk ekonomicznych, polityk, urzędnik z międzynarodowym doświadczeniem. Posiada duży dorobek w życiu zawodowym, a prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Gościem audycji "Nieznani - znani" był prof. Marek Belka, były premier, obecnie kandydat do Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dera: stałem się zaprzysięgłym antykomunistą

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:34
- Wolałbym odejść z polityki niż złamać swoje zasady, bo wtedy człowiek właściwie traci własną tożsamość - mówi Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i od zawsze człowiek prawicy o konserwatywnych poglądach. Jakimi zasadami kieruje się w swoim życiu gość Jedynki?
rozwiń zwiń