X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym są elity?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 15:00
Czy w Polsce mamy elity? Czy może jednak ci, którzy chcieliby za te elity uchodzić, przypisują sobie ten tytuł? W audycji "Gdzie jest pan Cogito" goście Małgorzaty Raczyńskiej debatowali na temat różnic w pojęciu "elit"i jego znaczeniu w aspekcie społecznym i  historycznym. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/free photos

- Definicji jest sporo i są one różnorodne. Pierwsze kryterium to takie czysto formalne, że elity zajmują szczytowe miejsca w różnych hierarchiach. Tych mamy wiele i trzeba umieć znaleźć kryteria wartości i wyodrębnić obszar, których one dotyczą - powiedział na antenie radiowej Jedynki dr Ryszard Żółtaniecki, politolog. Gość zaznacza, że istnieje drugie znaczenie elity, w której grupy posiadają wyjątkowe cechy ważne dla funkcjonowania danej zbiorowości. - Te drugie pojęcie jest w dzisiejszych czasach częściej używane - dodaje. 

Redaktor Jakub Majmurek w audycji zaznacza, że walka z elitami jest cechą ruchów populistycznych, a nie doktryn lewicowych - To populizm brał na cel elity i organizował swój komunikat polityczny i my mówimy tutaj w imieniu ludu. Dzisiejsza populistyczna fala, jaka przetacza się przez systemy polityczne wszystkich demokracji zachodnich i bliskich peryferii Zachodu takich jak Polska, jest falą bynajmniej nie lewicową - dodaje. 

Dr Janusz Szewczak, poseł PiS, zwraca uwagę na problem dzisiejszego świata, który zniekształca pojęcie elity i utożsamia je z osobami nieprzynależącymi do tej grupy. - Wydaje mi się, że jesteśmy dzisiaj bardzo daleko od pierwotnego znaczenia słowa "elita", bo jednak są to jakieś wzorce zachowań, wartości, odpowiedzialności. Dzisiaj jest kompletnie inaczej. Elita jest utożsamiana z celebrytami - mówi poseł. 

Jak wyglądały elity w II RP? Czy "Resortowe dzieci" miały łatwiejszy start w III RP? Jak funkcjonuje system współczesnej debaty publicznej? Czy elity w Polsce są potrzebne?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg 

Goście: dr Ryszard Żółtaniecki (politolog i socjolog Collegium Civitas),  red. Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), dr Janusz Szewczak (poseł PiS, autor książki "Koniec Świata Starych Elit"), oraz dr Marcin Święcicki (poseł Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 16.10

ans/DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Belka: czuje się człowiekiem spełnionym

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:08
Profesor nauk ekonomicznych, polityk, urzędnik z międzynarodowym doświadczeniem. Posiada duży dorobek w życiu zawodowym, a prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Gościem audycji "Nieznani - znani" był prof. Marek Belka, były premier, obecnie kandydat do Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dera: stałem się zaprzysięgłym antykomunistą

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:34
- Wolałbym odejść z polityki niż złamać swoje zasady, bo wtedy człowiek właściwie traci własną tożsamość - mówi Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i od zawsze człowiek prawicy o konserwatywnych poglądach. Jakimi zasadami kieruje się w swoim życiu gość Jedynki?
rozwiń zwiń