Życie i działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 16:00
Czy polska polityka służy wyższym celom? Czy polscy politycy potrafią ze sobą rozmawiać? Jak w tym kontekście oceniać dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Niektórzy jego dorobek chcą sprowadzić do budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak jest w istocie?
Audio
Maria i Lech Kaczyńscy (2009)
Maria i Lech Kaczyńscy (2009)Foto: Kancelaria Prezydenta RP/archiwum

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog, wspomina współpracę z Lechem Kaczyńskim. Wyraziła przede wszystkim podziw dla jego pracowitości. - Nie wiem, jak on, profesor prawa pracy, znajdował czas na działalność społeczną, związkową i naukową - mówiła.

Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lech Kaczyńskiego, zwraca uwagę, że on zawsze był przygotowany do spotkań. - To nie było tak, że przychodził, siadał i czekał, aż ktoś mu coś opowie, a on tę wiedzę nabędzie - mówi obecny wicepremier. Podkreśla wrażenie, jakie zrobiło na nim przemówienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, gdzie w obecności prezydenta Władimira Putina otwarcie mówił o radzieckiej agresji na Polskę.

Dr Dariusz Gawin, historyk idei, filozof, wspomina, jak doszło do zorganizowania Seminariów Lucieńskich. Był to pomysł Lecha Kaczyńskiego, jeszcze jak został wybrany na prezydenta Warszawy. Zaproponował jemu i Markowi Cicheckiemu, aby poprowadzenie takich seminariów, ale poza Warszawą na Mazowszu w Lucieniu. - Gdyby to było w Warszawie, to wszyscy by się wymykali, a jemu zależało, żeby po oficjalnej części i kolacji w luźnej atmosferze, jak się wtedy tworzy można było swobodnie porozmawiać - mówi publicysta.

Prof. Michał Kleiber przypomina, że w Lucieniu były osoby o bardzo różnych poglądach, które te poglądy twardo artykułowały, a Lech Kaczyński nie odmawiał dyskusji. - Pan prezydent zabierał głos rozważnie, niezwykle kompetentnie. Dla mnie była to wspaniała lekcja, jak powinniśmy ze sobą rozmawiać - mówi.

Anna Fotyga zwraca uwagę, że Lech Kaczyński był otwarty na poglądy. - Przystępował do rozmowy z taką dobrą wolą i otwartością, co bardzo mu zjednywało ludzi i też osoby gotowe współpracować - wspomina była minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy), prof. Michał Kleiber (były minister nauki w rządach SLD, a także doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym), Anna Fotyga  Jacek Sasin (europoseł Prawa i Sprawiedliwości, była minister spraw zagranicznych, bliska współpracowniczka i przyjaciółka Lecha Kaczyńskiego (wicepremier), dr Dariusz Gawin (historyk idei, filozof, publicysta, współorganizator Seminariów Lucieńskich odbywających się pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 15.10

ag


Czytaj także

Maciej Gdula: potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:22
- Potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół. To, co mamy obecnie to nie jest państwo religijne, ale jednocześnie w wielu sferach Kościół ma za duże wpływy - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Gdula, kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Wiosna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wyborów 4 czerwca. Czym był Okrągły Stół?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 13:41
We wtorek przypada 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - Pierwsze częściowo wolne wybory stały się symbolem zmian, do których doprowadził Okrągły Stół - mówiła prowadząca audycję. Małgorzata Raczyńska-Weinsberg ze swoimi gośćmi rozmawiała o tym, czym te wybory były i jakie są ich rezultaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym są elity?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 15:00
Czy w Polsce mamy elity? Czy może jednak ci, którzy chcieliby za te elity uchodzić, przypisują sobie ten tytuł? W audycji "Gdzie jest pan Cogito" goście Małgorzaty Raczyńskiej debatowali na temat różnic w pojęciu "elit"i jego znaczeniu w aspekcie społecznym i  historycznym. 
rozwiń zwiń