Duże problemy średnich miast?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:30
W kolejnym wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" rozmawialiśmy o problemach średnich miast. Czy umierają? Jaki mają dziś status? Czy po reformie administracyjnej z 1999 roku straciły szanse rozwojowe? Słowem jak wygląda Polska z perspektywy mniejszych ośrodków.
Audio
  • Jak zatrzymać proces "umierania" średnich miast? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Harvepino/Shutterstock.com

Socjolog i aktywista miejski Jan Śpiewak mówi, że "umieranie" miast średniej wielkości to proces, który zachodzi nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. - Faktycznie miasta średniej wielkości nie mają łatwo. Przede wszystkim "odpływają" z nich mieszkańcy - młodzi ludzie, którzy przenoszą się do większych metropolii. To ogromne wyzwanie cywilizacyjne, z którym ciężko i trudno walczyć - ocenia gość Jedynki, ale dodaje, że na szczęście rozpoczęła się dyskusja na temat tego, jak wzmacniać średnie miasta. 

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko ocenia, że kluczową rolę odegrała kwestia zapaści gospodarczej kraju. - Likwidacji dużych zakładów pracy - mówi. - Procesy, które teraz się dzieją powinny wydarzyć się dużo wcześniej. Zrównoważony rozwój kraju dociera również do średnich miast. Pewnych rzeczy nie da się odwrócić w ciągu sekundy czy jednego roku, dwóch, ale te procesy następują i może być tyle lepiej. Byle nie zejść z tej drogi - zrównoważonego rozwoju - przestrzega. 

Prezydent Chełma Jakub Banaszek także podkreśla duże znaczenie zrównoważonego rozwoju i dodaje, że w jego opinii, też zarządzanie miastem przez gospodarza ma wpływ na to, w jakim kierunku to miasto zmierza. - Dobre zarządzaniem jest również panaceum na rozwiązywanie problemów miast - mówi.

Zdaniem specjalisty ds. rozwoju regionalnego Łukasza Zaborowskiego z Instytutu Sobieskiego, miasta, które po 1999 roku utraciły status wojewódzki, utraciły jednocześnie swoje szanse. - We współczesnym modelu gospodarki dominuje sektor usług, w tym usług publicznych i problem upadku wielkich zakładów przemysłowych dotknął wszystkich miast włącznie z ośrodkami metropolitalnymi - obecnymi miastami - jednak w tych dobrze wyposażonych miastach, jeśli chodzi o sferę publiczną, ten upadek przemysłu został zrównoważony rozwojem usług. Tymczasem miasta, które traciły status wojewódzki musiały borykać się nie tylko z upadkiem przemysłu, ale również z wyzuciem ich z dużej części funkcji publicznych, które potencjalnie mogłyby przejąć ten motor rozwoju - zaznacza. 

Wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka, pytana o to co może zrobić państwo, aby złagodzić proces "umierania" średnich miast mówi, że sztandarowym programem jest pakiet dla miast średnich. - Została wyodrębniona lista miast, na których chcemy się skupić - informuje. Na czym program polega? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Anna Gembicka (wiceminister inwestycji rozwoju), Jan Śpiewak (socjolog i aktywista miejski), Marcin Witko (prezydent Tomaszowa Mazowieckiego), Jakub Banaszek (prezydent Chełma), Łukasz Zaborowski (specjalista ds. rozwoju regionalnego z Instytutu Sobieskiego)

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 15.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Min. Inwestycji i Rozwoju: rewitalizacja nie wystarczy. 35 miast z uśpionym potencjałem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 12:50
Miasta średnie w Polsce mają potencjał do lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu. Niezbędne jest jednak kształtowanie przyszłych kadr. To wnioski z badania, które przeprowadzono dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń