O cenzurze w internecie. Czy jest faktem, czy tylko hasłem?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 12:50
Coraz częściej profile na portalach społecznosciowych są blokowane przez administratorów tych portali. Czy oznacza to zagrożenie dla wolności słowa? Czy istnieje szansa na obronę demokracji i cywilizowanie języka debaty publicznej?
Audio
  • Goście audycji w rozmowie o cenzurze w internecie (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: geralt/Pixabay.com

Jolanta Hajdasz z Centrum Monitoringu Wolności Słowa i Stowarzyszenia Wolnych Dziennikarzy powiedziała w radiowej Jedynce, że publikowanie treści na Facebooku jest dużym zagrożeniem dla jego użytkowników. - Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje jakiś mechanizm, który cenzuruje treści, a sami przywykliśmy do tego, że w internecie można zamieszczać wszystko - dodała.

Jakub Majmurek z KrytykaPolityczna.pl ocenił, że portal wRealu24 jest portalem, który posługuje się mową nienawiści. Dodał również, że Facebook, Google i YouTube mają "uprzedzenia względem prawicy, ale same algorytmy były wymierzone przeciwko prawej stronie".

Dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej przyznał, że zaczyna dostrzegać w serwisie Facebook pewną uznaniowość. - Udostępniłem dwa tygodnie temu wpis dotyczący afery Cambridge Analytica. Wpis w moim odczuciu miał charakter edukacyjny i dotyczył dbania o swoje dane - powiedział ekspert, podkreślając, że Facebook odmówił mu publikacji postu. 

Konrad Dyda z Ordo Iuris uznał, że w internecie, czy na Facebooku pojawiają się treści, które "należy usunąć bezdeyskusyjnie". - Problem polega na tym, że mechanizm, który decyduje o usuwaniu treści jest zupełnie nieczytelny. Jeśli użytkownik medium społecznościowego otrzymuje komunikat, że dana treść została usunięta, nie ma nawet możliwości żeby merytorycznie się do tego odnieść - ocenił.

Jaki mechanizm kryje się za blokowaniem postów na portalach społecznościowych? Jakie treści były głównie blokowane w ostatnim czasie? Czy możemy spodziewać się ograniczenia wolności słowa w internecie?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Jolanta Hajdasz (z Centrum Monitoringu Wolności Słowa i Stowarzyszenia Wolnych Dziennikarzy), Jakub Majmurek z (KrytykaPolityczna.pl), Dr Maciej Kawecki (dziekan z Wyższej Szkoły Bankowej), Konrad Dyda z (Ordo Iuris)

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 15.08

K.A


Czytaj także

A. Pociej: w telewizji śniadaniowej byłem ekspertem od tematów, które dotyczą życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 13:03
Aleksander Pociej poza tym, że jest senatorem PO i byłym adwokatem, to może pochwalić się także udziałem w popularnych programach talk show. W radiowej Jedynce opowiedział m.in. o swoich poglądach politycznych oraz obecności w telewizji śniadaniowej.
rozwiń zwiń