Wystąpienie prezydenta L. Kaczyńskiego w Tbilisi. Prof. Dariusz Gawin: ta scena przejdzie do historii

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 19:29
Jego polityka zagraniczna opierała się na trzech filarach: polityce energetycznej, historycznej i wojskowej. Prezydent Lech Kaczyński potrafił rozwiązywać węzły gordyjskie. Projekt Trójmorza, niezależność surowcowa, polityka wspierania Gruzji i Ukrainy czy wsparcie dla budowy Muzeum Polin - to wszystko jego dorobek.
Audio
  • Polityka zagraniczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Jedynka/ Gdzie jest Pan Cogito)
Prezydent Lech Kaczyński, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Litwy Valdas Adamkus i prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves podczas wiecu w Tbilisi (12.08.2008). Przyjazd do Gruzji był wyrazem solidarności pięciu państw z narodem, który padł ofiarą agresji rosyjskiej.
Prezydent Lech Kaczyński, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Litwy Valdas Adamkus i prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves podczas wiecu w Tbilisi (12.08.2008). Przyjazd do Gruzji był wyrazem solidarności pięciu państw z narodem, który padł ofiarą agresji rosyjskiej.Foto: Radek Pietruszka / PAP

W 2008 roku doszło do rosyjskiej agresji na Gruzję. Prezydent Lech Kaczyński zdecydowanie zareagował w tej sprawie i jeszcze na wiele dni przed lotem do Tbilisi prowadził rozmowy telefoniczne z przywódcami europejskich państw. Czy Polska słusznie stanęła po stronie Gruzji i przeciwko agresji Rosjan?

- Zdecydowanie słusznie (…). W dłuższej perspektywie, tak jak pan prezydent Kaczyński ujął to w tych historycznych słowach w Tbilisi, był to początek procesu, który w interesie naszej części Europy należało zdecydowanie zatrzymać - przyznaje prof. Zbigniew Rau, wojewoda łódzki i kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Zbigniew Rau do dziś pamięta słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj".

Film: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Youtube

Czwarty filar polityki zagranicznej: budowanie bezpieczeństwa Polski

Zdaniem wicepremiera Jacka Sasina, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu nie można było odmówić odwagi. Zauważa jednak, że była to konsekwencja celów polskiej polityki, które nasz kraj ma osiągać w regionie. Dodał również, że polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego opierała się nie tylko na energetyce, historii i wojskowości, ale także jej filarem było budowanie bezpieczeństwa kraju w oparciu o sojusze w naszej części Europy.

- Pan prezydent Lech Kaczyński rozumiał, że Polska w Unii Europejskiej nie będzie w stanie sama w pełni realizować swoich interesów, nie mając wśród innych członków UE sojuszników do tego, aby skutecznie artykułować nasze oczekiwania. Stąd budowa takiego sojuszu jak Grupa Wyszhradzka - mówi wicepremier Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP w latach 2009-2010 i historyk.

Wicepremier dodał, że "drugą stroną tych działań było zbudowanie bloku państw, który mógłyby rzeczywiście hamować imperialne zamierzenia rosyjskie". Polska bez wsparcia innych państw naszego regionu, nie mogła skutecznie takiej roli odgrywać, dlatego Lech Kaczyński czynił ruchy, aby "wyrwać" z rosyjskiej strefy wpływów państwa, które do 1991 roku były częścią ZSRR i które chciały rzeczywistej niepodległości.

Film: Adam Lipiński / Youtube

Jeden z największych momentów biografii politycznej L. Kaczyńskiego

- Wydaje mi się, że ta scena, kiedy Lech Kaczyński stoi na Alei Rustawalego w Tbilisi i przemawia do mieszkańców stolicy Gruzji, a tuż obok są wojska rosyjskie, przejdzie do historii Polski, tej części Europy -  twierdzi prof. Dariusz Gawin z Muzeum Powstania Warszawskiego, historyk i były współpracownik prof. Lecha Kaczyńskiego.

Zdaniem prof. Dariusza Gawina przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi było jednym z największych momentów jego biografii politycznej. Historyk uważa, że w polityce takie sceny mają wielkie znaczenie i dodaje, że prezydent posiadał w niej rys wielkości ze względu na osobistą odwagę, jak i propozycję rozwiązania zaistniałej sytuacji politycznej.

Dlaczego do gruzińskiej historii przeszedł Lech Kaczyński, a nie były prezydent Francji Nicolas Sarkozy? Dlaczego tylko Polska mogła zjednoczyć Europę Środkowo-Wschodnią? Co prezydent Lecha Kaczyński powiedział na Westerplatte?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest pan Cogito"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Goście: Jacek Sasin (wicepremier, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP w latach 2009-2010 i historyk), prof. Dariusz Gawin (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, były współpracowik prof. Lecha Kaczyńskiego ), prof. Zbigniew Rau (wojewoda łódzki i kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 15.09

DS

Czytaj także

M. Gosiewska: pomaganie sprawia, że czujemy radość z naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:03
- Pomagając innym, tak naprawdę robimy wiele dla siebie. To, co dajemy, potem do nas wraca i bardzo pięknie wypełnia nasze życie - mówi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. Dlaczego przez całe życie pomaga innym? Czy Lech Kaczyński był dobrym szefem? Jak wielu jej przyjaciół zginęło w katastrofie smoleńskiej?
rozwiń zwiń