Etyka lekarska. Jakimi wartościami powinni kierować się lekarze?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:17
W kolejnym wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" rozmawialiśmy m.in. o tym, jakie wyzwania etyczne stoją przed lekarzami wobec rozwoju technologii? 
Audio
  • Etyka lekarska. Czy jest ważna? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Współczesna medycyna rozwija się bardzo szybko. Szybko przekraczamy kolejne - wydawałoby się jeszcze kilka lat temu nieprzekraczalne - granice - mówi w radiowej Jedynce urolog dr Piotr Radziszewski. -  Dobrym pytaniem jest, gdzie leży granica tego, co możemy zrobić? Czy możemy stosować niesprawdzone terapie? Oczywiście nie. Musimy je najpierw wypróbować - zaznacza. - Czasami każdego z nas kusi, żeby przekroczyć niektóre granice. Zwłaszcza jeżeli mamy umierającego człowieka, dla którego nie ma już żadnego ratunku. Modlimy się z jednej strony o cud a z drugiej zastanawiamy się, że może pójść o ten krok dalej. Teraz jest pytanie: jak bardzo uzasadniony moralnie jest ten krok dalej?

Transplantolog dr Michał Wszoła mówi, że w sytuacji pacjenta, któremu nie można w żaden sposób już pomóc przy podjęciu decyzji, czy przekroczyć pewną granicę, niezbędna jest rozmowa z pacjentem. - Bycie szczerym, otwartym, wytłumaczenie mu całej sytuacji.  W moim odczuciu powinniśmy podejmować decyzję razem. Skończyły się czasy, kiedy to lekarze decydują o wszystkim. To nie jest już czas bogów, kiedy decydujemy za pacjenta - podkreśla.

Wiceminister zdrowia i praktykujący chirurg, dr Waldemar Kraska mówi, że chirurdzy nigdy nie powiedzą, że czują się bogami. - Zadufanie w swoje umiejętności, w to, że dzięki nam ktoś może stracić lub zyskać życie jest bardzo nieuprawnione. My jesteśmy tylko narzędziami w rękach Stwórcy, którzy wykonują pewną rolę, która została im powierzona - ocenia. 

Ksiądz prałat Bogdan Bartołd mówi, że obecnie osiągnięcia techniczne nie mają granic. - Możemy - albo niedługo będziemy mogli - wszystko. Ale pytanie, które zawsze sobie zadajemy w nauczaniu Kościoła, to godność człowieka - zaznacza.

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" zastanawialiśmy się także, jak lekarz powinien rozmawiać z pacjentami i ich rodzinami w obliczu choroby lub śmierci? Czy Polacy są chętni do oddawania organów? Czy ludziom wierzącym jest łatwiej pogodzić się z chorobą? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia), dr Piotr Radziszewski (urolog), dr Michał Wszoła (transplantolog), ksiądz prałat Bogdan Bartołd

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 15.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń