Czy Polacy rzeczywiście nie czytają?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 11:57
W sobotniej audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" rozmawialiśmy o czytelnictwie. Czy Polacy rzeczywiście nie czytają? Jeśli już jednak sięgają po książkę to jaką? Czy Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk sprawi, że Polacy zaczną czytać więcej? 
Audio
  • Jak zachęcić Polaków do czytania? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

Ostatnie badanie czytelnictwa przeprowadzono w 2018 roku. Według raportu Biblioteki Narodowej liczba czytelników książek, czyli takich osób, które w ciągu roku czytały choć jedną, utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. Czytelników najbardziej ubyło w latach 2004-08, po tamtym spadku ich liczba pozostaje stała, w okolicach 37-38 proc.

- Od wielu lat prowadzimy badania na reprezentatywnej próbie. Ta metodologia jest bardzo dokładna. Zatrważa nas to, że ponad 60 procent nie czyta - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. - Cieszy nas jednak to, że zatrzymał się negatywny trend spadkowy - dodaje i ocenia, że jest spora szansa, że nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk zwiększy jej popularność co przyczynić może się także do zwiększenia czytelnictwa. Więcej w dołączonym nagraniu. 

Jak zatem przyciągnąć czytelnika? - Bardzo wzrosły oczekiwania czytelników wobec jakości opowiadanej historii. Sukcesem dla współczesnego autora jest umiejętność przyciągnięcia uwagi - mówi dr Zofia Zasacka z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Prof. Anna Cegieła, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, mówi z kolei, że badania socjologiczne pokazują, iż najchętniej czytamy to, co poleci nam kolega. - W swoich wyborach sposobu uczestniczenia w kulturze sugerujemy się tym, co robi nasze środowisko i nasi znajomi - zaznacza.

Kto więcej czyta: młodzi czy seniorzy? Co nam daje czytanie? Jakie są ulubione książki gości Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Cegieła (językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Zofia Zasacka (Instytut Badań Edukacyjnych)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 15.08

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczny magazyn reportażystów. Czy Polacy czytają książki?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 19:25
W "Społecznym magazynie reportażystów" rozmowa o tym, czy Polacy chętnie czytają książki. Raport o stanie czytelnictwa świadczy o tym, że tylko nieliczni sięgają po literaturę. Dlaczego więc warto czytać? Co tracimy rezygnując z książek? O tym w całej audycji.
rozwiń zwiń