Ostatnie badanie czytelnictwa przeprowadzono w 2018 roku. Według raportu Biblioteki Narodowej liczba czytelników książek, czyli takich osób, które w ciągu roku czytały choć jedną, utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. Czytelników najbardziej ubyło w latach 2004-08, po tamtym spadku ich liczba pozostaje stała, w okolicach 37-38 proc.
- Od wielu lat prowadzimy badania na reprezentatywnej próbie. Ta metodologia jest bardzo dokładna. Zatrważa nas to, że ponad 60 procent nie czyta - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. - Cieszy nas jednak to, że zatrzymał się negatywny trend spadkowy - dodaje i ocenia, że jest spora szansa, że nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk zwiększy jej popularność co przyczynić może się także do zwiększenia czytelnictwa. Więcej w dołączonym nagraniu.
Jak zatem przyciągnąć czytelnika? - Bardzo wzrosły oczekiwania czytelników wobec jakości opowiadanej historii. Sukcesem dla współczesnego autora jest umiejętność przyciągnięcia uwagi - mówi dr Zofia Zasacka z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Prof. Anna Cegieła, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, mówi z kolei, że badania socjologiczne pokazują, iż najchętniej czytamy to, co poleci nam kolega. - W swoich wyborach sposobu uczestniczenia w kulturze sugerujemy się tym, co robi nasze środowisko i nasi znajomi - zaznacza.
Kto więcej czyta: młodzi czy seniorzy? Co nam daje czytanie? Jakie są ulubione książki gości Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Cegieła (językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Zofia Zasacka (Instytut Badań Edukacyjnych)
Data emisji: 12.10.2019
Godzina emisji: 15.08
kh