X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Polacy rzeczywiście nie czytają?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 11:57
W sobotniej audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" rozmawialiśmy o czytelnictwie. Czy Polacy rzeczywiście nie czytają? Jeśli już jednak sięgają po książkę to jaką? Czy Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk sprawi, że Polacy zaczną czytać więcej? 
Audio
  • Jak zachęcić Polaków do czytania? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

Ostatnie badanie czytelnictwa przeprowadzono w 2018 roku. Według raportu Biblioteki Narodowej liczba czytelników książek, czyli takich osób, które w ciągu roku czytały choć jedną, utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. Czytelników najbardziej ubyło w latach 2004-08, po tamtym spadku ich liczba pozostaje stała, w okolicach 37-38 proc.

- Od wielu lat prowadzimy badania na reprezentatywnej próbie. Ta metodologia jest bardzo dokładna. Zatrważa nas to, że ponad 60 procent nie czyta - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. - Cieszy nas jednak to, że zatrzymał się negatywny trend spadkowy - dodaje i ocenia, że jest spora szansa, że nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk zwiększy jej popularność co przyczynić może się także do zwiększenia czytelnictwa. Więcej w dołączonym nagraniu. 

Jak zatem przyciągnąć czytelnika? - Bardzo wzrosły oczekiwania czytelników wobec jakości opowiadanej historii. Sukcesem dla współczesnego autora jest umiejętność przyciągnięcia uwagi - mówi dr Zofia Zasacka z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Prof. Anna Cegieła, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, mówi z kolei, że badania socjologiczne pokazują, iż najchętniej czytamy to, co poleci nam kolega. - W swoich wyborach sposobu uczestniczenia w kulturze sugerujemy się tym, co robi nasze środowisko i nasi znajomi - zaznacza.

Kto więcej czyta: młodzi czy seniorzy? Co nam daje czytanie? Jakie są ulubione książki gości Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Cegieła (językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Zofia Zasacka (Instytut Badań Edukacyjnych)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 15.08

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczny magazyn reportażystów. Czy Polacy czytają książki?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 19:25
W "Społecznym magazynie reportażystów" rozmowa o tym, czy Polacy chętnie czytają książki. Raport o stanie czytelnictwa świadczy o tym, że tylko nieliczni sięgają po literaturę. Dlaczego więc warto czytać? Co tracimy rezygnując z książek? O tym w całej audycji.
rozwiń zwiń